MIASTO
Ruszył nabór do kieleckich szkół ponadpodstawowych
Dla tegorocznych absolwentów szkół podstawowych miasto przygotowało w sumie ponad trzy tysiące miejsc w 94 oddziałach: liceach, technikach i szkołach branżowych.
Do 21 czerwca uczniowie powinni wybrać szkoły i klasy, do których chcą zostać przyjęci. Kandydaci mogą wskazywać dowolną liczbę placówek i klas. Jednak jako pierwszą powinni wskazać tę, na której najbardziej im zależy.
Miasto wyznaczyło w sumie 3048 miejsc – 46 w liceach ogólnokształcących, 39 w technikach i 9 w szkołach branżowych I stopnia. - Myślę, że ta oferta spełnia oczekiwania młodzieży, która za chwilę będzie wstępowała w kolejny etap edukacji – mówi wiceprezydent Marcin Chłodnicki.
- Trzeba pamiętać, że duża część uczących się w Kielcach osób to mieszkańcy okolicznych gmin, a czasem nawet całego województwa świętokrzyskiego. Jednak każdego roku tych miejsc jest wystarczająco i finalnie każdy znajduje coś dla siebie, nawet jeśli nie jest to wymarzona szkoła – dodaje.
W roku szkolnym 2020/2021 szkołę podstawową skończy 1478 uczniów. Podobnie jak w poprzednich latach rekrutacja do publicznych placówek będzie prowadzona za pośrednictwem Systemu Elektronicznego Naboru. Po wypełnieniu wniosku w systemie należy go wydrukować i dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru.
- Nie widzę powodu, dla którego kielczanie mieliby uczyć się w jakimś innym miejscu. Kieleckie placówki reprezentują naprawdę wysoki poziom i mogą pochwalić się bardzo dobrą zdawalnością matur – zauważa Chłodnicki.
Wiceprezydent zwrócił również uwagę na fakt, że największym zainteresowaniem młodzieży wciąż cieszą się licea, co nie wpływa zbyt pozytywnie na gospodarkę.
- W poprzednich kilkunastu latach uczniowie najchętniej wybierali szkoły ogólnokształcące w związku z czym w przestrzeniach branżowych pojawiło się zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników konkretnych zawodów. Jest to kierunek, w którym edukacja powinna bardzo mocno podążać. Z tego powodu w Kielcach powstało Centrum Kształcenia Zawodowego. Wykształcenie ogólnokształcące, które daje liceum oczywiście jest potrzebne do dalszej nauki, ale w gospodarce brakuje zawodów, które są branżowe.
Uczniowie mają jeszcze miesiąc (do 21 czerwca), by zastanowić się nad swoim wyborem i określić kierunek, w którym zamierzają podążać. Od 25 czerwca do 14 lipca będą mieli czas na wprowadzenie do systemu swoich ocen oraz wyników egzaminu ósmoklasisty. W tym terminie powinni również dostarczyć świadectwo do szkoły pierwszego wyboru.
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 22 lipca.