MIASTO
Rozbudowują kielecki areszt. Będą nowe miejsca dla osadzonych
Trwa rozbudowa Aresztu Śledczego w Kielcach. Obiekt zostanie powiększony o dwa pawilony, pojawią się dodatkowe miejsca dla przeszło 250 osadzonych.
Jeden ze wspomnianych pawilonów będzie wielofunkcyjny - znajdą się tam pomieszczenia administracyjne i zaplecze magazynowe.
- Drugi – pawilon penitencjarny, przeznaczony będzie dla osób odbywających karę pozbawienia wolności. Miejsce zakwaterowania znajdą tam 252 osoby. Pojawi się biblioteka, pomieszczenia radiowęzła, a także siłownia i kaplica z zakrystią – wylicza porucznik Marcjanna Pakuła, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Kielcach.
Jak się okazuje, biblioteka to ważne miejsce dla osób odbywających karę. Więźniowie bowiem sporo czytają.
- Osadzeni mężczyźni wybierają książki historyczne, thrillery psychologiczne, a także… kryminały. Z kolei panie – głównie romanse – wyjaśnia Pakuła.
W nowym pawilonie, poza biblioteką, znajdą się łaźnie, pralnie, świetlice, pojawi się również cela przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojawi się też sala wielofunkcyjna – przeznaczona dla funkcjonariuszy i pracowników aresztu. Niewykluczone, że odbywać się tam będą programy resocjalizacji.
Obecnie karę w kieleckim areszcie odbywają 993 osoby, w tym 104 panie. Okazuje się, że wiele z nich podejmuje się różnych prac.
- Sporo zatrudnionych pracuje na terenie aresztu – mamy na przykład stanowisko pracy dla fryzjera. Panowie zatrudnieni są także w hali i zajmują się recyklingiem sprzętu AGD. Z kolei panie wykonują prace porządkowe na terenie aresztu, są zatrudnione też w pralni – informuje rzecznik.
Poza terenem aresztu zatrudnione są 146 osoby. Są to ci, którzy odbywają karę w zakładzie typu półotwartego.
- Areszt na ten moment przeznaczony jest dla 1063 osób, mamy sporą rotację więźniów. Są to przede wszystkim osoby z naszego regionu, ale część pochodzi spoza świętokrzyskiego – uzupełnia porucznik Marcjanna Pakuła.
Rozbudowa aresztu prowadzona jest w ramach modernizacji służby więziennej, na lata 2022-25. Inwestycja powinna zakończyć się w tym roku, jej koszt to blisko 37 milionów złotych.