MIASTO
„Rozbić więzienie UB” – przypomną brawurową akcję AK
79 lat temu, w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku, doszło do jednej z najważniejszych akcji polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Oddział Armii Krajowej pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” dokonał rozbicia więzienia UB w Kielcach przy ulicy Zamkowej.
Z okazji zbliżającej się rocznicy tamtych wydarzeń, dziś (piątek 2 sierpnia) odbędzie się rekonstrukcja historyczna „Rozbić Więzienie UB”.
– Uroczystości zaczną się o godzinie 20.30 przy ulicy Zamkowej w Kielcach. Przed ścianą straceń dawnego więzienia UB, złożone zostaną kwiaty, oddana również salwa honorowa. Następnie o godzinie 21 odbędzie się trwająca około 30 minut rekonstrukcja historyczna rozbicia więzienia. Po niej wszyscy widzowie będą mogli obejrzeć premierowo film poświęcony rozbiciu więzienia UB w Kielcach – opowiada Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Jodła", jeden z organizatorów wydarzenia.
Każdego roku inscenizacja pokazująca jak wyglądało rozbicie kieleckiego więzienia Urzędu Bezpieczeństwa, skupia się na nieco innym elemencie tamtych wydarzeń.
– W tym roku chcemy zwrócić uwagę na konieczność kultywowania patriotycznej sztafety pokoleń. Jeżeli wiadomości o naszych bohaterach nie będą przekazywane młodym, wówczas stanie się to, do czego dążyli komuniści. Przez lata nie wolno było mówić o zbrodniach komunistycznych, a także takich wydarzeniach jak rozbicie więzienia kieleckiego. Cieszymy się, że od lat na nasze rekonstrukcje przychodzą rodziny z dziećmi. W trakcie dzisiejszego spotkania również chcemy przypominać ten przekaz mówiący o tym, jak ważna jest więź międzypokoleniowa i przekazywanie pamięci międzypokoleniowej – dodaje Dionizy Krawczyński.
W trakcie akcji rozbicia więzienia UB w Kielcach w sierpniu 1945 roku zginął jeden z uczestników, a dwie osoby zostały ranne, w tym dowódca, Antoni Heda „Szary”. Według ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej uwolniono wówczas ponad 350 osób, więzionych przez komunistów w Kielcach.
Organizatorami żywej lekcji historii są Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.