Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości w Kielcach

poniedziałek, 19 października 2020 07:49 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dziś obchodzimy 36. rocznicę zatrzymania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W Kielcach uroczystości upamiętniające zamordowanego kapłana organizuje świętokrzyska „Solidarność”.

W tym roku, ze względu na pandemię, wydarzenie będzie miało ograniczony charakter. Uczestnicy wezmą udział w uroczystej Mszy Świętej w bazylice katedralnej w Kielcach o godzinie 18.

– Będzie nieco skromniej. W uroczystości weźmie udział mniej pocztów sztandarowych i nie odbędzie się tradycyjne zgromadzenie przy figurze bł. ks. Jerzego. Symbolicznie złożymy wiązanki kwiatów – tłumaczy Kazimierz Pasternak, wiceprzewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności”. Eucharystię odprawi ks. Jan Iłczyk, duszpasterz świata pracy diecezji kieleckiej.

Przypomnijmy: ksiądz Jerzy Popiełuszko, wracając 19 października 1984 r. z Bydgoszczy do Warszawy, został zatrzymany i uprowadzony koło Torunia przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Oprawcy brutalnie skatowali kapłana po czym jego ciało w worku wrzucili do Wisły. Zbrodnia do dziś nie została w pełni wyjaśniona.

– Ksiądz Jerzy oddał życie za prawdę i wiarę. Służył prawdzie i ludziom potrzebującym. Był bardzo blisko z robotnikami i odprawiał dla nich Msze Święte. Mimo swojego słabego zdrowia był oddany, bohaterski i bardzo pomocny. Kierował się Ewangelią i mówił głośno o godności i podmiotowości człowieka. Dlatego właśnie komuniści go nienawidzili – dodaje Kazimierz Pasternak.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO