Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Rocznica niemieckiej zbrodni. W Kielcach upamiętnimy ofiary zagłady getta

poniedziałek, 17 sierpnia 2020 10:03 / Autor: Michał Łosiak
Fot. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego
Michał Łosiak

Już 20 sierpnia rozpoczną się obchody 78. rocznicy zagłady kieleckiego getta organizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. W programie modlitwa, koncert, wędrówka i spotkanie edukacyjne.

20 sierpnia 1942 roku o godzinie 4 rano rozpoczęła się pierwsza akcja wysiedlenia. Pierwszego dnia wywieziono około 7 tysięcy Żydów. Starych i chorych Niemcy zabili na miejscu. Grupę młodych i zdrowych pozostawiono do pracy. 22 sierpnia drugim transportem wywieziono ponad 6 tysięcy osób, głownie z terenu  małego getta. Tego dnia zamordowano dzieci z sierocińca, Niemcy nakazali też uśmiercić trucizną wszystkich chorych w szpitalu żydowskich. 24 sierpnia, w ostatnim transporcie ,wywieziono do Treblinki około 7 tysięcy osób. Pod murem synagogi rozstrzelano w tym dniu 30 ciężarnych kobiet.

Kolejną rocznicę tych tragicznych wydarzeń wspomnimy już 20 sierpnia. O godzinie 17 przy pomniku Menora (al. IX Wieków Kielc) uczcimy modlitwą zamordowanych Żydów  z kieleckiego getta. Następnie, o  godzinie 18.00,  w budynku dawnej synagogi przy  ul. Warszawskiej odbędzie się koncert pieśni żydowskich w wykonaniu kantora Symchy Kellera. Przy Murze Pamięci Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata odmówimy modlitwę za Polaków ratujących  Żydów.

W niedzielę, 23 sierpnia o godzinie 14 w ekumenicznej świątyni pokoju odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego upamiętniające zamordowanych Żydów z udziałem duchownych świętokrzyskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła katolickiego.

Program imprez towarzyszących:

19 sierpnia  - Wędrówka śladami Żydów kieleckich, która rozpocznie się  godz. 18.00 przy „ławeczce Karskiego” (ul. Sienkiewicza).

21 sierpnia o godz. 18.00 – spotkanie edukacyjne na cmentarzu żydowskim w Kielcach (al. Na Stadion).

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO