Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Radni wybrali. Kielce z przewodniczącą

poniedziałek, 08 grudnia 2014 16:46 / Autor: Maciej
Radni wybrali. Kielce z przewodniczącą
Radni wybrali. Kielce z przewodniczącą
Maciej
Maciej

Joanna Winiarska przewodniczącą Rady Miasta w Kielcach. Radna Platformy Obywatelskiej podczas głosownia zdobyła bezwzględną większość głosów, jaka wymagana była do ustanowienia nowego przewodniczącego. Emocji nie brakowało również podczas wyboru wiceprzewodniczących.

Na Winiarską zagłosowało 13 rajców, natomiast Dariusz Kozak z Prawa i Sprawiedliwości zdobył 12 głosów. – Czuję satysfakcję i ogromne zobowiązanie. To był dla mnie duży stres, bo do końca nie wiedzieliśmy jakie będą wyniki – zaznacza przewodnicząca Rady Miasta w Kielcach.

Do wyboru Winiarskiej nie doszłoby, gdyby nie kompromis ze strony PSL. Ludowcy tydzień temu utrzymywali, że mają swojego kandydata i nie zgodzą się na propozycję PO i SLD. – Postanowiliśmy wyjść z tego pata. Zawsze ten mądrzejszy musi ustąpić, i my to zrobiliśmy – komentuje radny PSL, Grzegorz Świercz.

Z tego wyboru nie jest zadowolona mająca mniej głosów w Radzie koalicja PiS-PS. – Jest to swojego rodzaju złamanie niepisanej zasady w Kielcach o tym, że największy klub ma przewodniczącego. Ale nie obrażamy się. Taka jest demokracja i polityka. Nie jesteśmy małymi dziećmi i wierzę, że współpraca między nami będzie się układać dosyć dobrze – mówi Dariusz Kozak.

Prezydent Wojciech Lubawski nie jest zaskoczony wyborem przewodniczącego. – Tydzień temu ta sama propozycja padła. Radni mieli czas, aby się dogadać i jak widać zrobili to. Nie wiem, czy to ma być opozycja wobec mnie, czy opcja współpracująca z prezydentem Lubawskim. Ja jestem otwarty na różne scenariusze.

Między PO, PSL i trzema radnymi SLD zawiązane zostało porozumienie. – To nie jest koalicja. Do porozumienia zapraszamy wszystkie siły, zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i Porozumienie Samorządowe – zaznacza Świercz.

Emocje towarzyszyły również wyborom wiceprzewodniczących. Na trzy możliwe miejsca wysunięte zostały tylko dwie kandydatury z ramienia PSL oraz SLD. Zarówno PiS, jak i Porozumienie Samorządowe zapowiadają, że nie będą ubiegać się o to stanowisko. – Nie mamy takiego obowiązku. Przejęli władzę, więc niech obsadzają pozostałe stanowiska, żeby nie zabrakło nikomu – ucina Witold Borowiec z PS. – Nie będziemy brać udziału w tej władzy – dodaje Kozak z PiS. Nowymi wiceprzewodniczącymi zostali Dawid Kędziora oraz Krzysztof Adamczyk. Trzecia osoba na to miejsce zostanie wyłoniona podczas kolejnego posiedzenia Rady Miasta.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO