MIASTO
Radio eM kulturalnie poleca
Kulturalne propozycje Radia eM rozpoczynamy od zaproszenia do Muzeum Narodowego w Kielcach. Tam w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa od 13 września do 21 października prezentowana będzie wystawa „II wojna światowa we wspomnieniach twórców ludowych ziemi świętokrzyskiej". Będzie można zobaczyć zarówno obrazy jak i świątki osadzone w tej tematyce.
Teraz wyjeżdżamy z samego centrum miasta, by zajrzeć do Skansenu w Tokarni. Park Etnograficzny
co tydzień proponuje coś ciekawego. Tym razem Park Etnograficzny zaprasza na rodzinną niedzielę w skansenie. Będzie spotkanie z chłopską rodziną i zabawką ludową – to i wiele innych atrakcji już w najbliższą niedzielę 14 września.
W spotkaniu wezmą udział twórcy ludowi , którzy od pokoleń trudnią się wykonywaniem zabawek z drewna. Opowiedzą o dawnych wzorach i tradycjach związanych z tym rzemiosłem. Będą prowadzić warsztaty dla turystów. Odwiedzający będą mieli możliwość ozdobienia swojej własnej zabawki. Specjalnie dla dzieci zostanie przygotowana izba, w której będą mogły bawić się zabawkami ludowymi. Etnografowie przeprowadzą dawne gry i zabawy ludowe. W wykonaniu pracowników Muzeum Wsi Kieleckiej w chałupie z Daleszyc odbędzie się pokaz, w czasie którego przedstawią dzień powszedni chłopskiej rodziny. Będzie można także wspólnie wyrabiać masło oraz podpłomyki.
Przy okazji warto również wziąć udział także w otwarciu wystawy w spichlerzu ze Staszowa „Wiedźmy, czarty i inne istoty ze świata ludowej wyobraźni" oraz spotkanie z jej autorką Ewą Tomaszewską, które odbędzie się o godzinie 15.
Z kolei na wernisaż malarstwa Marcina Kołpanowicza zaprasza jutro (13 września) Galeria Wieża Sztuki (plac Niepodległości 1A). Artysta jest absolwentem ASP w Krakowie. Uprawia malarstwo olejne i pastelowe. Tworzy portrety, ilustracje, plakaty, okładki książek i płyt. Na swoim koncie ma też liczne realizacje sakralne. W jego pracach wyobraźnia i poetycka metafora przeplatają się z filozoficznym przesłaniem oraz paradoksalnym humorem.
Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00. Wystawa czynna będzie do 18 października.
Jutro, 13 września, na Świętym Krzyżu pokazany zostanie oryginał rękopisu "Kazań Świętokrzyskich". Zobaczenie tego dzieła to wyjątkowa okazja ponieważ zostało ono udostępnione tylko na jednej dzień przez Bibliotekę Narodową. Kazania zostaną wyeksponowana w specjalnym hermetycznym pudełku. Będzie je można oglądać od 10.00 do 18.00.
Kazania są najstarszym znanym przykładem prozy pisanej w języku polskim. Powstały prawdopodobnie w 13 i 14 wieku.
W Klasztorze na Karczówce 16 września (wtorek) o godz. 19:00 odbędzie się kolejny pokaz z cyklu NURT NA KARCZÓWCE!
Podczas prezentacji pokazywane są filmy biorące udział w pokazach konkursowych NURTU na przestrzeni ostatnich lat, które uważamy za szczególnie interesujące, inspirujące, skłaniające do przemyśleń.
Tym razem organizatorzy cyklu proponują widzą obejrzenie film silnie związany z tematyką kielecką, wpisany w naszą świętokrzyską mitologię – Mit o „Szarym" w reżyserii Grzegorza Królikiewicza. Opowieść Grzegorza Królikiewicza, reżysera niepospolitego, jest próbą odpowiedzi na pytanie skąd brała się siła tej postaci, na czym polegała jej niezwykłość – ukryta pod jakże zwykłym pseudonimem.
O „Szarym" opowiadają jego rodzina i jego żołnierze, pozostawione fotografie i wreszcie ocalałe rejestracje sprzed lat, w których on sam wspomina swoje niepospolite życie
Z kolei Scena Autorska Studio przygotowała kolejne przedstawienie „Przystanek", na które zaprasza w piątek, 19 września o godzinie 19. Przedstawienie tym razem mówić będzie o ludziach, trafiających do obozów koncentracyjnych, gdzie muszą przystosować się do warunków tam panujących. Spektakl zaprezentowany zostanie na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury.
W sobotę 20 września Muzeum Historii Kielc zaprasza na spacer edukacyjny pod hasłem „Źródlana woda – surowiec dla browarów. Zwiedzanie pozostałości dawnego browaru Karscha" połączony z prezentacją wydawnictwa o browarze.
Zbiórka o godz. 12.00 na dziedzińcu dworku przy ul. Jana Pawła II 12 w Kielcach. Wstęp wolny. Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie grup. Serdecznie zapraszamy!
Uwaga, organizator nie zapewnia opieki dzieciom i osobom niepełnosprawnych bez
uprzedniego uzgodnienia!
W środę 24 września o godz. 16.00 zapraszamy na cykl wydarzeń pod hasłem „II wojna światowa na Kresach Wschodnich".
W trakcie spotkania przedstawiciele kieleckich instytucji naukowych: pani Ewelina Klimczak, dr Tomasz Domański, Bruno Wojtasik omówią istotne dla okresu II wojny światowej, w 75. rocznicę jej wybuchu, zagadnienia związane z jej przebiegiem, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń, jakie miały miejsce na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej, sytuacji mieszkającej tam ludności, która w wyniku działań wojennych i zaistniałej sytuacji politycznej utraciła swe rodzinne ziemie, a zmuszona do repatriacji znalazła się między innymi na Kielecczyźnie. Wykładom tym będzie towarzyszyła prezentacja materiałów z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach. W czasie „Spotkań ze źródłem archiwalnym" będzie również czynny punkt konsultacyjny „Archiwa rodzinne", gdzie archiwiści będą udzielali informacji na temat przechowywanych w zasobie dokumentów mogących być pomocnymi w poszukiwaniach genealogicznych. Uczestnicy spotkania będą mogli również nabyć książki wydane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kieleckie Towarzystwo Naukowe, Wydawnictwo Biblioteki Publicznej w Końskich „Arslibris". Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!