Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

„Przystanek Historia” otworzył nową wystawę

czwartek, 15 lutego 2024 14:01 / Autor: Maciej Piętka
„Przystanek Historia” otworzył nową wystawę
„Przystanek Historia” otworzył nową wystawę
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Tym razem Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zaprasza na wystawę poświęconą pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu. Z jego historią będzie można zapoznać się do końca lutego.

Ryszard Kukliński to były pułkownik ludowego Wojska Polskiego i… szpieg CIA. W latach 70’ przekazał stronie amerykańskiej ponad 40 tyś. stron tajnych dokumentów.

– Ekspozycja prezentowana jest z uwagi na dwudziestolecie śmierci pułkownika Kuklińskiego. Oprócz „suchych faktów” prezentujemy również motywy jakimi się kierował. Oczywiście całość okraszona jest fotografiami dokumentów. Jest to bardzo ciekawa postać, a jego działania być może zapobiegły wybuchowi III wojny światowej –  mówi Jakub Mularczyk, z Referatu Edukacji Narodowej IPN.

Ocena postaci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego budzi wiele emocji wśród publicystów i ekspertów. Dla części osób nie jasne są również jego motywy.

– Moim zdaniem kierował się głównie kwestiami patriotycznymi. Poznał plany Związku Sowieckiego dotyczące działań podczas ewentualnej III wojny światowej, które były bardzo niekorzystne dla Polski. Więcej nie zdradzę, ale zachęcam do zapoznania się z naszą wystawą – podsumowuje Mularczyk.

Wystawę można oglądać od wtorku do piątku, w godzinach od 9 do 17. Wstęp jest bezpłatny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO