Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Przestrzegą przed piciem alkoholu w ciąży. Nowa audycja w Radiu eM Kielce już od piątku

środa, 24 czerwca 2020 11:17 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już w najbliższy piątek, 26 czerwca o godzinie 19 Radio eM Kielce wraz ze Stowarzyszeniem „My Future” zaprasza na pierwszą audycję z cyklu „Nie pij, masz dla kogo”. – Będziemy mówili o problemie spożywania alkoholu u kobiet w ciąży, co wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami – mówi Patrycja Osman, prezes Stowarzyszenia „My Future”. Audycję wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Badania pokazują, że coraz większym problemem jest spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży. – Wiele kobiet, które to robi nie wie o tym, że spodziewa się dziecka, a takie zachowanie może spowodować tragiczne skutki. Najczęściej mówimy o uszkodzeniach centralnego układu nerwowego, ale również układu trawienia, czy układu krwionośnego. Alkohol może być także przyczyną zaburzeń zachowań i koncentracji u dzieci – tłumaczy dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „My Future” Patrycja Osman.

Z inicjatywą zwracającą uwagę na ten problem wyszło Radio eM Kielce razem ze Stowarzyszeniem „My Future”. Już od najbliższego piątku na antenie rozgłośni rusza cykl trzynastu audycji „Nie pij, masz dla kogo”. – Będziemy rozmawiali z różnymi specjalistami, od ginekologa, neonatologa po psychologa, pedagoga i psychoterapeutę. Chcielibyśmy przekazać niezbędną wiedzę dotyczącą konsekwencji picia alkoholu w trakcie ciąży – dodaje nasza rozmówczyni.

Program realizowany jest przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. – Temat spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży jest ważny z wielu powodów. Po pierwsze, musimy głośno i wyraźnie mówić o tym, że nawet przysłowiowa lampka wina może zaszkodzi i nie ma bezpiecznej ilości alkoholu w ciąży. Po drugie jeśli taka sytuacja miała miejsce, kobieta nie może się wstydzić i zatajać prawdy przed lekarzem, to nie może być tabu. I kolejna, najistotniejsza kwestia, to uświadomienie konsekwencji jakie towarzyszą takiemu zachowaniu w ciąży i nieodwracalnej krzywdy jaką możemy dziecku wyrządzić. Cieszę się, że dzięki naszemu wsparciu realizowane są tak ważne projekty – tłumaczy Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Audycji wysłuchacie w każdy piątek o godzinie 19 na antenie Radia eM Kielce. Po każdym odcinku, przez dwie godziny, na Wasze telefony czekać będzie psychoterapeuta.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO