Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Przed nami uroczystość odsłonięcia pomnika Matki Polki Sybiraczki

czwartek, 21 października 2021 10:20 / Autor: Michał Łosiak
Przed nami uroczystość odsłonięcia pomnika Matki Polki Sybiraczki
Przed nami uroczystość odsłonięcia pomnika Matki Polki Sybiraczki
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już w sobotę, 23 października odbędzie się uroczystość odsłonięcia kieleckiego pomnika Matki Polki Sybiraczki. Monument stoi na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia, koło Kadzielni.

Wydarzenie rozpocznie Msza Święta w Kościele Garnizonowym o godzinie 11. Później uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik, gdzie nastąpi jego odsłonięcie około godziny 12.30.

Monument to inicjatywa Zawiązku Sybiraków w Kielcach. Przedstawia matkę z małym dzieckiem na ręku i drugim u jej boku. Przedstawieni są jako tułacze ze spuszczonymi głowami, a starszy syn trzyma przy sobie tobołek.

W sfinansowanie pomnika włączyła się Fundacja Orlen, która przeznaczyła na ten cel 90 tysięcy złotych, a 20 tysięcy przekazał Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Na czele komitetu honorowego stanął Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.

– To ważny pomnik, ponieważ rzadko pamięta się o kobietach, które wyjechały na „nieludzką ziemię” wraz z dziećmi i musiały się nimi zajmować, dbać o rodzinę i najprostsze, podstawowe sprawy jak żywność, czy higiena – tłumaczy minister Piotr Wawrzyk.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO