Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Przed nami Dni Lwowa w Kielcach

poniedziałek, 19 października 2020 09:03 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Wykład, prezentacja filmu i… turniej łuczniczy – tak będą wyglądały XV Dni Lwowa w Kielcach, które organizuje Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. – Na pohybel wirusowi to wydarzenie – mówi Marian Orliński, wiceprezes organizacji.

Dni Lwowa rozpocznie prezentacja filmu „Lwów pod okupacją 1939-1944” w reżyserii Andrzeja Gajewskiego. – To film dokumentalny, która pokazuje, jak mieszkańcy Lwowa żyli podczas okupacji. Zawiera materiały bardzo rzadko publikowane – tłumaczy Marian Orliński. Prezentacja rozpocznie się o godzinie 18 w Wojewódzkim Domu Kultury.

W niedzielę, 25 października, odbędzie się zaś turniej łuczniczy w Pałacyku Zielińskiego. – Pochodzący ze Lwowa pan Leszek Mozer zaproponował zorganizowanie takiego turnieju. W ogrodach pałacyku będzie ustawiona tarcza, na której uczestnicy popróbują swoich umiejętności w tej dyscyplinie – dodaje nasz rozmówca. Poczatek turnieju o godzinie 11.

Z kolei 27 października o godzinie 16,  w Auli Politechniki Świętokrzyskiej swoją prelekcję wygłosi Tomasz Kuba Kozłowski. – To znakomity znawca Kresów. Posiada w swojej kolekcji ponad 30 tysięcy eksponatów. Będzie mówił o rzeczy, która jest mało znana, czyli o kobietach walczących o wolność Lwowa – wyjaśnia Marian Orliński.

Dodatkowo od poniedziałku (19 października) w witrynie antykwariatu im. A. Metzgera przy ulicy Sienkiewcza 13 prezentowane będą wydawnictwa o Lwowie ze zbiorów prywatnych członków Towarzystwa.

Niestety, nie odbędzie się zaplanowany na piątek wykład prof. Stanisława Niciei.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO