Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Inauguracja roku na UJK. Doktor honoris causa dla prof. Marii Siemionow

sobota, 30 września 2023 14:35 / Autor: Michał Łosiak
Inauguracja roku na UJK. Doktor honoris causa dla prof. Marii Siemionow
Inauguracja roku na UJK. Doktor honoris causa dla prof. Marii Siemionow
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Uniwersytet Jana Kochanowskiego oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki. W trakcie uroczystości tytuł doktora honoris causa otrzymała prof. Maria Siemionow, polska chirurg ceniona na całym świecie.

Inauguracja odbyła się w budynku rektoratu uczelni. Studenci złożyli swoje ślubowanie.

– Rozpoczynamy ostatni rok akademicki kadencji 2020-2024. Nasza społeczność przeżywała w tym czasie liczne trudności. Musieliśmy reorganizować naszą pracę w związku z pandemią. Powróciliśmy do normalności z pewnymi ułatwieniami cyfryzacyjnymi, które nie zawsze szły równolegle z poziomem naukowym i badaniami. Wojna w Ukrainie czy duże zawirowania gospodarcze są również dużymi utrudnieniami – mówił prof. Stanisław Głuszek, rektor UJK.

Doktorem honoris causa uczelni została prof. Maria Siemionow. Polska chirurg i chirurg plastyczna, pracuje obecnie w Stanach Zjednoczonych. Była jednym z pierwszych lekarzy, którzy dokonali udanego przeszczepu twarzy. Pacjentką była kobieta, która została postrzelona, a 80 procent twarzy pochodziło od zmarłej dawczyni.

– Chciałabym podziękować Wysokiemu Senatowi za tak ogromne i wzruszające wyróżnienie. To nobilitujący tytuł, a przy okazji mogłam poznać Kielce i region świętokrzyski co było dla mnie szczególnie miłe – podkreślała.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO