MIASTO
Poznaliśmy liderów wolontariatu
Wiktoria Piłat, Rafał Kowalski oraz Szkolne Koło Caritas w Zespole Szkół Mechanicznych w Kielcach to tegoroczni laureaci statuetek „Laur Wolontariatu”. Wyróżnienie to przyznano już po raz dziewiętnasty osobom szczególnie zaangażowanym na rzecz pomocy innym.
Uroczysta gala, podczas której wręczono statuetki, odbyła się w czwartek, 5 grudnia, w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Kielcach.
– Zostałem wolontariuszem ze szczerej chęci pomocy drugiemu człowiekowi, którą moi dziadkowie mi wpoili. W ramach wolontariatu pomagam przy organizacji wydarzeń w hospicjum, m.in. przy transporcie osób niepełnosprawnych – powiedział Jakub Waszkiewicz, działający w Szkolnym Kole Caritas w Zespole Szkół Mechanicznych w Kielcach.
W gali wziął udział także Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który wręczył wyróżnienia w kategorii „Nadzieja Wolontariatu”. Jak podkreślił, pomoc drugiemu człowiekowi zawsze zasługuje na uznanie.
– Z pewnością jest to wielkie wydarzenie, wpisujące się w bardzo humanitarną postawę ludzką. Jeśli jest także kształtowane duchem Ewangelii, to żyje pełną wytrwałością i zrozumieniem, nie licząc tego, co człowiek daje innym. Wolontariat w ostatnich latach na polskiej ziemi, różnie inspirowany, ale zmierzający ku dobru, jest godzien pochwały. Pan Jezus mówił: „Potrzebujących czy ubogich zawsze będziecie mieć u siebie”. Świat zawsze będzie lepszy, gdy nie stracimy z pola widzenia osób potrzebujących – dodaje pasterz diecezji kieleckiej.
Podczas XIX gali „Laur Wolontariatu” wręczono także wyróżnienia dla miejsc przyjaznych wolontariuszom. Otrzymali je Fundacja Misja i Rozwój oraz Caritas Diecezji Sandomierskiej.
– To wyróżnienie jest przyznawane od wielu lat, ponieważ aby wolontariat był bezpieczny, mądry, a przede wszystkim skuteczny, potrzebujemy miejsc, które potrafią zaopiekować się wolontariuszami, wspierać ich i zapewniać odpowiednie warunki do działania. Wolontariat to dla mnie współodpowiedzialność za otoczenie. To niezgoda na cudzą krzywdę i na rzeczy, które nam przeszkadzają, ale także chęć zmiany ich. Niezależnie od tego, czy chodzi o pomoc ubogim, wsparcie osób niepełnosprawnych, działalność na rzecz zwierząt czy klimatu – wspólnym mianownikiem zawsze jest zaangażowanie społeczne i pragnienie zmiany otaczającego świata – powiedział Michał Braun, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności.
W tym roku do konkursu „Laur Wolontariatu” zgłoszono 31 osób indywidualnych i grup wolontariatu.
– To wyjątkowy plebiscyt, ponieważ nie wybieramy tu kogoś, kto ma najlepsze osiągnięcia. Wolontariat nie jest łatwo mierzalny jak sport, nauka czy inne dziedziny życia. Chcemy przede wszystkim docenić tych najbardziej zaangażowanych i pokazać różnorodność wolontariatu – że może być indywidualny, grupowy, a angażować mogą się zarówno młodsi, jak i starsi. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to święto tych, którym bliska jest idea wolontariatu, którzy chcą pomagać nie tylko innym ludziom, ale także środowisku czy w innych ważnych sprawach – powiedział ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej.
Galę, jak co roku, zorganizowali wspólnie Diecezjalne Centrum Wolontariatu, Regionalne Centrum Wolontariatu oraz Wolontariat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
https://emkielce.pl/miasto/poznalismy-liderow-wolontariatu#sigProGalleriab55d322512