Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Poznali historię Walentynek, wykonali prezenty i zwiedzili muzeum

sobota, 08 lutego 2020 11:53 / Autor: Wiktor Żelazny
Wiktor Żelazny

Czternasty lutego czyli święto zakochanych zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji w Muzeum Narodowym w Kielcach w sobotni poranek dla wszystkich chcących w specjalny sposób wyrazić swoje uczucia przygotowano walentynkowe warsztaty.

- W Japonii prezenty wykonuje się własnoręcznie i my, zapożyczając tę tradycję, wraz z dziećmi zrobimy upominek na walentynki. Uczestnicy warsztatów przyozdobią saszetki do herbaty zawieszkami z serduszkami i samodzielnie stworzą ozdobne pudełko - tłumaczyła przed spotkaniem Klaudia Biela z Muzeum Narodowego w Kielcach.

Okazuje się, że święto zakochanych dotarło do Polski z Bawarii, a początki masowego obchodzenia Walentynek datuje się na lata 90. dwudziestego wieku. Najhuczniej dzień ten obchodzony jest w... Chełmnie, w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie znajdują się relikwie świętego Walentego. A z czym kojarzą się Walentynki najmłodszym?

- Z miłością i koleżeństwem, a jeżeli kogoś kochamy, to musimy się dobrze zachowywać i nikogo nie przezywać – mówił biorący udział w warsztatach Tomek.

Dzieci oprócz wykonania specjalnych zawieszek oraz pudełek, zwiedziły również ekspozycję Muzeum Narodowego zapoznając się z dziełami nawiązującymi swoim motywem do miłości. Wśród eksponatów, które podziwiały były między innymi bombonierka porcelanowa z amorkami oraz tapiseria o przedstawiająca oddanie żony Sary dla Abrahama.

Przypomnijmy, że warsztaty dla dzieci odbywają się w Muzeum Narodowym w każdą sobotę o godzinie 11.    

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO