Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Posprzątali na grobach polskich bohaterów

poniedziałek, 26 października 2020 14:05 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – czas, w którym w szczególny sposób pamiętamy o osobach zmarłych oraz o doczesnym miejscu ich pochówku. W akcję sprzątania cmentarzy włączyły się kieleckie organizacje.

Jak co roku groby polskich bohaterów porządkują Kieleccy Patrioci i kibice Korony Kielce. Akcja ma miejsce po raz szósty. – W tym roku posprzątaliśmy ponad dwieście grobów. Poświęciliśmy czas na uporządkowanie mogił na Cmentarzu Starym. Znaleźliśmy ponad 180 grobów żołnierzy walczących podczas pierwszej i drugiej wojny światowej oraz powstań. Teraz na mogiłach znajdziemy także życiorysy naszych bohaterów i biało-czerwoną szarfę – tłumaczy Karol Michalski ze Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci.  

Kibice Korony Kielce zebrali kilka tysięcy zniczy, które chcą zapalić pierwszego listopada. – Naród, który nie zna historii skazany jest na jej powtórne przeżycie. Bohaterstwo osób walczących za ojczyznę to lekcja. Idąc na cmentarz, uczymy się pokory. Mamy obowiązki wobec naszych rodaków  – dodaje Karol Michalski.

Porządkowaniem grobu swojego patrona Fundacja Stefana Artwińskiego rozpoczęła drugą edycję tygodnia pamięci byłego prezydenta Kielc. – Akcja ma charakter symboliczny. Chcemy swoją postawą pokazać jak ważna jest pamięć o bohaterach narodowych i wartości, które wyznawali. Niestety z powodu pandemii, podczas tygodnia pamięci wydarzenia będą miały skromny charakter, a konferencja naukowa zostanie zorganizowana online – mówi Paweł Kwietniewski, dyrektor Fundacji im. Stefana Artwińskiego. We wtorek o godzinie 13 nastąpi uroczyste złożenie wiązanek przed pomnikiem prezydenta.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO