MIASTO
„Pokazujemy, kto tak naprawdę wygrał”
Po raz kolejny zainscenizowali rozbicie komunistycznego więzienia kieleckiego. Na Wzgórzu Zamkowym, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” przypomniało, jak ponad 70 lat temu żołnierze pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” uwolnili przetrzymywanych przy ul. Zamkowej bojowników AK oraz NSZ. Wtedy z więzienia udało się wyprowadzić około 350 osób. Widowisko przyszedł zobaczyć tłum kielczan.
- Odbyła się tutaj jedna z najgłośniejszych akcji polskiego podziemia niepodległościowego. Kilka oddziałów, w sumie około dwustu ludzi pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”, dokonało rozbicia kieleckiego więzienia urzędu bezpieczeństwa i odbicia z niego przetrzymywanych. Głównie byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, którzy od od stycznia 1945 byli aresztowani przez służby bezpieczeństwa – opowiada dr Marek Maciągowski, historyk i dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Dodaje, że była to akcja bardzo dobrze przygotowana i zakończona dużym sukcesem.
Więcej:
W rekonstrukcji nie zabrakło krótkich skrótowych scenek przebiegu tamtych wydarzeń. Co roku Stowarzyszenie „Jodła” omawia rozbicie więzienia pod innym kątem. Tym razem opowieść oparta została o rodzinę Antoniego Hedy „Szarego”, którą komuniści wplątali w walkę z żołnierzami stającym przeciw krzywdzącemu systemowi. Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia „Jodła” przypominał, że „Szary” schwytany po rozbiciu więzienia osadzony został w celi śmierci przy Zamkowej. - Zawsze się zastanawiam, czy zrobione zostało to z premedytacją, żeby mu pokazać kto wygrał? Teraz, my wszyscy, którzy przychodzą tu od wielu lat wiemy, pokazujemy kto tak naprawdę wygrał. Chwała tym wszystkim ludziom, którzy tu przychodzą – pointował Dionizy Krawczyński.
Podczas rekonstrukcji o przebiegu wydarzeń z historii rozbicia więzienia kieleckiego opowiadał Dionizy Krawczyński. Wstrząsające relacje więźniów, którzy przeżyli pobyt przy Zamkowej wyrecytował Marek Tercz.
https://emkielce.pl/miasto/pokazujemy-kto-tak-naprawde-wygral#sigProGalleriaa50217d53c