Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Pierwszy peron gotowy

piątek, 22 grudnia 2023 16:31 / Autor: Weronika Karyś
Pierwszy peron gotowy
Fot. Aleksandra Sternak
Pierwszy peron gotowy
Fot. Aleksandra Sternak
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Zakończyły się prace przy peronie numer jeden na stacji Kielce Główne. Pierwsze pociągi odjadą z niego pod koniec grudnia 2023 roku. Koszt inwestycji to przeszło 18 mln zł.

PLK rozbudowało peron numer jeden na stacji w Kielcach. Nowa konstrukcja została podwyższona i znacznie powiększona. Miejsce w którym zatrzymują się pociągi wydłużono z 240 do 460 metrów. Dzięki temu możliwe są odjazdy z dodatkowego toru, przy którym zatrzymają się pociągi regionalne, jadące w kierunku Skarżyska-Kamiennej, Ostrowca Świętokrzyskiego i Sandomierza. Peron został powiązany z odnowionym budynkiem dworca.

– Jjest wyższy, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Nawierzchnia o zróżnicowanej strukturze, ścieżki naprowadzające i winda, którą można się dostać do przejścia podziemnego, ułatwiają komunikację osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Nowe wiaty, ławki i spoczniki poprawiły komfort oczekiwania na pociąg. Tablice informacyjne i nagłośnienie ułatwią orientację na stacji, a jasne oświetlenie zwiększyło poziom bezpieczeństwa po zmroku. Inwestycja objęła również wymianę części torów, rozjazdów i sieci trakcyjnej na stacji – informuje Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK.

Trwają przygotowania do modernizacji pozostałych elementów stacji kolejowej w Kielcach, która ma objąć tory i perony, a także przejście podziemne i parking. Zakres prac ma określić koncepcja przygotowywana wspólnie z miastem.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO