Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Patriotyczny konkurs rozstrzygnięty

środa, 02 marca 2016 16:14 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Patriotyczny konkurs rozstrzygnięty
Patriotyczny konkurs rozstrzygnięty
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Jak mógłby wyglądać pomnik poświęcony Żołnierzom Wyklętym? Jaka widokówka mogłaby promować święto bohaterów podziemia, które obchodzimy 1 marca? To wszystko proponowała młodzież z Kielecczyzny. Rozstrzygnięty został konkurs pod hasłem „Żołnierze Wyklęci. Pamięci zapomnianym bohaterom naszego regionu”. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył projekt odwołujących się do ostatnich chwil zamordowanych żołnierzy podziemia.

Do konkursu napłynęło 380 zgłoszeń. Koncepcja pocztówki promującej Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych to zadanie powierzone gimnazjalistom. Z kolei licealiści mieli stworzyć projekt pomnika poświęconego bohaterom podziemia niepodległościowego. Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, współorganizator konkursu, mówił, że młodzież w swoich pracach najczęściej odwoływała się do postaci Wyklętych obecnie powszechnie znanych. – Inspiracją byli również lokalni bohaterowie, jak na przykład Aleksander Życiński czy Antoni Heda „Szary”, jako symboliczna postać odbijająca więzienie kieleckie. To były najczęściej pojawiające się postaci – mówił Marek Maciągowski.

Rozwiązanie patriotycznego konkursu odbyło się na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Do zebranej młodzieży przemówiła wzruszona Jadwiga Życińska, żołnierz oddziału niepodległościowego walczącego po wojnie z komunizmem. – Kochana, droga młodzieży, jak serdecznie mi w sercu, że was tyle jest. Mój Boże! Do was kochana ojczyzna należy. Bądźcie naprawdę Polakami. Ja wam bardzo życzę żebyście byli zdrowi i wytrwania w Bogu i ojczyźnie. A ojczyzna będzie nasza, bo po tylu latach cierpień musimy mieć tą naszą kochaną ojczyznę – mówiła do młodych.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył projekt pomnika autorstwa Michała Mirosławskiego z VI LO im. Słowackiego w Kielcach. – To miały być schody w dół do więzienia, karcerów czy innego miejsca, gdzie ci żołnierze przebywali ostatnią drogę. Kilka schodów, strzał w tył głowy i do ziemi – opisywał Michał chcąc przekazać możliwy sposób interpretacji nietypowego pomnika. – Chciałbym, żeby ktoś, kto będzie schodził po tych schodach to poczuł – dodał. Według zamysłu, pomnik nie mógłby stać się scenerią obchodów uroczystości patriotycznych z okazji święta Wyklętych. – Ten moment kiedy, gdy osoba oglądająca pomnik jest już na dole, znajduje się 2 metry pod powierzchnią ziemi. Dzięki temu każdy, w chwili spokoju, mógłby oddać hołd Żołnierzom Wyklętym – objaśniał Michał Mirosławski.

Rafał Nowak, dyrektor LO im. C. K. Norwida w Kielcach, które współorganizowało przedsięwzięcie, mówi, że dzięki konkursowi, wśród uczniów wzrasta świadomość na temat Żołnierzy Wyklętych. Ta kielecka placówka oświatowa znana jest w mieście nie tylko z bicia różnych rekordów, ale też z propagowania wśród młodzieży wiedzy na temat bohaterów narodowych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO