Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Pamięć wciaż żywa

niedziela, 28 sierpnia 2016 12:42 / Autor: Piotr Wójcik
Pamięć wciaż żywa
Pamięć wciaż żywa
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Menora przy al. IX Wieków Kielc uczczono pamięć o ofiarach zagłady kieleckiego getta w 1942 roku.

- Nam nie wolno o tym zapomnieć ze względu przede wszystkim na unikatowość tego zdarzenia. Na zagładę został skazany cały naród. Niemcy mordowali Żydów nie z powodu popełnienia przez nich jakiegokolwiek przestępstwa czy wykroczenia, ale wyłącznie dlatego, że byli Żydami. Nigdy przedtem i potem taka sytuacja nie miała miejsca - podkreśla Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. O skali wydarzenia najlepiej mówią liczby. W ciągu kilku dni Niemcy uśmiercili około 21 tysięcy osób. - Aby to sobie uświadomić najlepiej wejść na Skocznię, skąd roztacza się widok na północne osiedla miasta. Mieszka w nich ponad 20 tysięcy osób. Wyobraźmy sobie, że wszyscy oni zostają nagle zabici. To była ogromna skala... - wyjaśnia Białek.

Zagłada kieleckiego getta rozegrała się w dniach 20-24 sierpnia 1942 roku.  Niemieccy naziści wywozili kieleckich Żydów pociągami towarowymi do obozu zagłady w Treblince. W samym getcie zginęło wówczas 1500 osób - głównie osób starszych, chorych i dzieci.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO