Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Otwarte muzea? Najwcześniej za dwa tygodnie

poniedziałek, 04 maja 2020 11:29 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

W poniedziałek, 4 maja, obok przedszkoli, żłobków, galerii handlowych, hoteli i bibliotek, swoją działalność miały również wznowić muzea. Jeśli chodzi o kieleckie - wciąż pozostają zamknięte dla zwiedzających.  

- Dyrektorzy muszą wdrożyć niezbędne procedury, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i gościom - informuje Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej. - Wszystko musimy konsultować z inspektorem sanitarnym. Trudno mi nawet w tym momencie podać konkretny dzień, w którym muzeum zostanie ponownie otwarte. Jeśli chodzi o Park Etnograficzny w Tokarni - być może będzie to połowa maja - stwierdza.

W murach Muzeum Narodowego w Kielcach pojawili się już pracownicy administracji. Jednak, podobnie jak Muzeum Wsi Kieleckiej, obiekt pozostaje wciąż zamknięty dla zwiedzających.

- Trwają prace mające na celu przygotowanie obiektu dla gości. Planujemy wznowić działalność około 15 maja, ale póki co nie mogę nic więcej powiedzieć. Sami do końca nie wiemy, jak to wszystko będzie wyglądać - informuje Urszula Kinder, rzecznik prasowy MN w Kielcach.

Z kolei w Muzeum Historii Kielc, na górnej wystawie, trwa przerwa konserwatorska, która miała odbyć się latem. Postanowiono jednak wykorzystać okazję i przystąpić do remontu wcześniej.

- Prawdę mówiąc, zaskoczyła nas dobra wola premiera. Musimy dobrze przemyśleć, jak miałyby wyglądać warunki udostępniania obiektu dla zwiedzających. Liczymy na to, że pojawią się jakieś bardziej szczegółowe wytyczne sanitarne jeśli chodzi o muzea. Na pewno obiekt pozostanie zamknięty jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie - informuje Krzysztof Myśliński, p.o. dyrektora Muzeum Historii Kielc.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO