Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Osiemnasta gala Laurów Wolontariatu już za nami

wtorek, 05 grudnia 2023 20:21 / Autor: Maciej Piętka
Osiemnasta gala Laurów Wolontariatu już za nami
Osiemnasta gala Laurów Wolontariatu już za nami
Maciej Piętka
Maciej Piętka

W Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Kielcach odbyła się 18. gala Laurów Wolontariatu. Główne wyróżnienie otrzymał Łukasz Miernik, do zwycięzców należy także Szkolne Koło Caritas w Brynicy oraz grupa wolontariuszek „Kocie Łapki”.

OIrganizatorzy podkreślają, że tak naprawdę każdy wolontariusz zasługuje na docenienie.

– Są to osoby, które poświęcają swój czas dla innych. Podczas dzisiejszego święta, chcemy im bardzo podziękować za codzienną działalność, którą wykonują pomimo innych obowiązków – powiedziała Dorota Ławniczak, kierownik działu ds. dialogu obywatelskiego z MOPR-u.

To już osiemnasta edycja tej gali. Od lat wyróżnienie otrzymują na niej ci, którzy cały swój wolny czas poświęcają na pomoc.

– Oni wspierają innych i nie oczekują za to żadnej zapłaty. Obchodzimy  dzisiaj ich święto i jako organizatorzy chcemy podkreślić swoją wdzięczność wobec ich działania. Bez pracy wolontariuszy nie moglibyśmy osiągać wielu z naszych celów – dodał Wiktor Tutaj, prezes zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach.

Tak naprawdę każdy może działać dobroczynnie. Taka praca to ogromne wsparcie, ale też duża dawka samorozwoju. Zawsze możemy działać przecież w sektorach, które nas interesują. Dokładnie tak robi  Łukasz Miernik, czyli jeden ze zwycięzców tegorocznych Laurów Wolontariatu.

– Już od wielu lat staram się wspierać innych. Decyduje o tym chęć niesienia pomocy. Jestem wolontariuszem na wielu akcjach sportowych i kulturalnych. Staram się również pomagać pojedynczym potrzebującym. Często udzielam się na meczach Korony, bądź organizuję biegi charytatywne – wyjaśnił nasz rozmówca.

Na terenie naszego województwa jest wiele organizacji niosących pomoc. Nasi dzisiejsi bohaterowie często działają w wielu z nich.

– Zaczynałam jako ochotnik w Regionalnym Centrum Wolontariatu. Potem było Diecezjalne Centrum Wolontariatu, Szlachetna Paczka i wiele innych. Tak naprawdę miejsce, w którym działamy nie jest ważne. Najistotniejsza jest pomoc, jaką niesiemy – stwierdziła Dorota Gębska.

W koordynacje działań wolontariuszy bardzo mocno angażuje się Kościół.

–  W każdej formie pomocy jest wymiana życzliwości, ciepła i dobroci. Kryją się za tym też konkretne dary, które wynikają ze zbiórek czy działalności charytatywnej. Motywem wolontariuszy może być wiara, ale też po prostu szacunek dla drugiego człowieka – powiedział Jan Piotrowski, Biskup Kielecki.

Na wydarzeniu nie brakowało też polityków z województwa świętokrzyskiego.

– Wolontariusze to nowa jakość w naszym społeczeństwie, którą trzeba pielęgnować. Mi najbliższe są sprawy związane z pomocą ludziom chorym i starszym. Oczywiście każda taka osoba jest godna docenienia. Dzisiejsza gala, to szansa na okazanie wdzięczności wszystkim, którzy wychodzą ponad przeciętność – podsumował Krzysztof Słoń, senator PiS.

Na tegoroczną edycję organizatorzy otrzymali 42 zgłoszenia. Trzy z nich zostały wybrane do nagrody głównej. Wręczono również Laury w trzech innych kategoriach oraz nagrodę specjalną.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO