MIASTO
Organizacje pozarządowe spotkały się w Kielcach
Stowarzyszenia, fundacje, instytucje, Koła Gospodyń Wiejskich i grupy nieformalne spotkały się w Kielcach podczas Świętokrzyskiego Kongresu Organizacji Pozarządowych. Była to okazji do rozmowy na najważniejsze tematy dotyczące funkcjonowania trzeciego sektora w naszym regionie.
W wydarzeniu uczestniczyło 250 uczestników ze 117 organizacji z całego województwa.
– To prawdziwe święto organizacji pozarządowych i miejsce debat, dyskusji i spotkań. To również czas wymiany doświadczeń, ale także wymiany pokoleniowej. Mamy bowiem Kluby Seniora obok młodych stowarzyszeń. Tutaj planujemy również działania na przyszły rok. To swoiste podsumowanie roku. Jesteśmy po trudnym okresie pandemii i stoimy przed nową falą koronawirusa – tłumaczy Paweł Kwietniewski z Fundacji im. Stefana Artwińsksiego, która jest partnerem wydarzenia.
Jednym z organizatorów kongresy jest z kolei Narodowy Instytut Wolności, który wspiera trzeci sektor w realizacji wielu zadań i inicjatyw.
– Obecnie realizujemy siedem programów wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Zwiększyliśmy trzykrotnie finansowanie projektów. Powstają także nowe programy. Przygotowujemy również rozwiązania legislacyjne przyjazne dla organizacji pozarządowych. Kongres to dobra okazja do podsumowań i zastanowienia się nad wyzwaniami – mówi Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności.
W organizację kongresu aktywnie włączył się również Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
– Z jednej strony mamy fundacje, stowarzyszenia, ale i przedstawicieli grup nieformalnych. Rozmawiamy o problemach oraz o sposobach aktywizacji naszych mieszkańców, żeby sami zakładali organizacje pozarządowe – dodaje Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Na kongresie są też panie i panowie z Koła Gospodyń Wiejskich Piekoszowianie.
– Nasze działania skupiają się na utrwalaniu i przekazywaniu folkloru oraz tradycji naszych przodków. Możemy tutaj nawiązać współpracę z innymi organizacjami. Chcemy funkcjonować prężnie i mamy przed sobą wiele wyzwań – mówi Teresa Domagała, przewodnicząca koła.
– Możemy wymienić doświadczenia i zasięgnąć wiedzy od innych, bardziej doświadczonych organizacji – podkreśla Marzanna Wiśniewska, wiceprzewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kielcach.
https://emkielce.pl/miasto/organizacje-pozarzadowe-spotkaly-sie-w-kielcach#sigProGalleria0671c9a584