Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Oddali hołd ofiarom Katynia

środa, 13 kwietnia 2022 15:09 / Autor: Michał Łosiak
Oddali hołd ofiarom Katynia
Oddali hołd ofiarom Katynia
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W ciszy i zadumie ulicami Kielc przeszedł VII Marsz Katyński. Tłum kielczan i młodzieży oddał hołd blisko 22 tysiącom polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku.

W tym roku obchodzimy 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W uroczystym marszu wzięła udział Halina Supryn, córka Franciszka Ciśniewicza, oficera Wojska Polskiego aresztowanego i zamordowanego przez NKWD.

– Został osadzony w więzieniu i w bestialski sposób zabity koło Kijowa w Bykowni. Dwa razy byłam na miejscu. Matka i brat zostali wywiezieni na stepy Kazachstanu. Miałam wówczas sześć lat, ukrywałam się i zostałam sama w domu. Całe życie borykałam się z samotnością – mówiła w rozmowie z Radiem eM Kielce.

Uczestnicy Marszu Katyńskiego przeszli ulicą Sienkiewicza i małą na kielecki Rynek, gdzie odbyła się inauguracja uroczystości. Stamtąd udali się w dalszą drogę ulicą Dużą, Jana Pawła II, Ściegiennego, Sołtysiaka „Barabasza” i Gagarina na Skwer Pamięci Ofiar Katynia pod Monument SEN u zbiegu Krakowskiej i Gagarina.

– To rok wyjątkowy. Obchodzimy kolejną rocznicę Katynia, ale kontekst obchodów jest znamienny i tragiczny. Widzimy co dzieje się na Ukrainie i jak działa reżim Putina. Podobnie było 82 lata temu. Idąc w tym marszu po raz kolejny krzyczymy „Nie dla Katynia!” i mówimy, że będziemy o tej zbrodni pamiętać. Na tej historii budujemy nasza ojczyznę – tłumaczył senator Krzysztof Słoń.

Pod Monumentem SEN złożono kwiaty, a młodzież zapaliła znicze i ustawiła je na kształt krzyża.

Decyzja o wymordowaniu Polaków zapadła na szczycie władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele. Masowych mordów NKWD dokonywało m.in. w Lesie Katyńskim, który stał się symbolem zbrodni. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w innych nieznanych miejscach. Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska. Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za to ludobójstwo, przerzucając winę za jego dokonanie na Niemców.

– Pamięć o tej zbrodni jest żywa. Nigdy nie została osądzona i narosło wokół niej wiele fałszu i kłamstw. Na uroczystości zaprosiliśmy także młodzież, aby poznała tę historię. Cieszy, że tak licznie młodzi ludzie przyszli oddać hołd ofiarom Katynia – przyznaje dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelni Delegatury IPN w Kielcach.

To nie koniec tegorocznych wydarzeń związanych z 82. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. 22 kwietnia o godzinie 12 odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje w Hucie Szklanej u stóp Świętego Krzyża. Z kolei 27 kwietnia o godzinie 17 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbędzie się wykład Marka Jończyka pt. "Może uciekli do Mandżurii..." Analiza zbrodni i sowieckiego kłamstwa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO