Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Obchody 70. Rocznicy Pogromu Kieleckiego rozpoczęte

sobota, 02 lipca 2016 11:41 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Obchody 70. Rocznicy Pogromu Kieleckiego rozpoczęte
Obchody 70. Rocznicy Pogromu Kieleckiego rozpoczęte
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Uroczystym odsłonięciem tablic kommemoratywnych  z cytatami papieży Jana Pawła II i Franciszka, dotyczącymi wydarzeń  z 4 lipca 1946 roku, rozpoczęto w Kielcach obchody 70. rocznicy pogromu. W uroczystości wzięli udział prezydent Kielc Wojciech Lubawski i ksiądz biskup Jan Piotrowski.

Tablice umieszczone zostały na zewnętrznych murach kamienicy znajdującej się przy ul. Planty 7/9. Pierwsza z nich prezentuje fragment homilii św. Jana Pawła II, którą wygłosił 3 czerwca 1991 roku w Masłowie:  „W lipcu 1946 roku w Kielcach zginęło ze zbrodniczych rąk wielu braci Żydów. Polecamy ich dusze Bogu”. Z kolei na drugiej umieszczono fragment listu przesłanego 1 marca 2016 roku przez papieża Franciszka do rabina Abrahama Skórki: „Odnośnie tego, co napisałeś mi dziś na temat Kielc, zawsze będę po stronie przebaczania i pojednania. Otwarte rany to nic dobrego, i mogą prowadzić do dalszych zakażeń. Ale kiedy się zasklepią, zostają jedynie blizny które, z czasem, stają się integralną pozostałością w naszej historii”.  Obecny na uroczystości ksiądz biskup Jan Piotrowski zwracając się bezpośrednio do zebranych podkreślał, jak ważna jest pamięć o historii -  Moi drodzy obejrzyjcie sobie wasze ręce. Popatrzcie na waszą twarz, zwróćcie uwagę, czy są jakieś blizny. Bo ja takie mam. Wygoiły się. Zapominamy o pewnych wydarzeniach, ale blizny nam o  nich przypominają. Bo blizny są znakiem historii – mówił ks. biskup.  

O tym, że nie powinniśmy zapominać o wydarzeniach sprzed 70 laty mówił także prezydent Kielc – Wojciech Lubawski: - Pamięć o tych wydarzeniach jest naszym obowiązkiem. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że Kielce są już inne.  Staliśmy się pięknym, europejskim miastem, ale o tej naszej europejskości świadczy także stosunek do historii  – powiedział.

W siedzibie instytutu została również otwarta stała, multimedialna wystawa poświęcona pamięci ofiar wydarzeń sprzed 70 lat. Oprócz faktograficznej informacji o przebiegu pogromu, znajdują się na niej  także dokumenty ze śledztwa i fragmenty zeznań sądowych. – Na wystawie zostały wyszczególnione tylko te fakty, których prawdziwość nie budzi żadnych kontrowersji. Zgromadziliśmy ponad 3 tysiące dokumentów, które będą wystawiane. Każdy może przyjść, zapoznać się z tymi materiałami, obejrzeć zdjęcia, wysłuchać świadectw ocalałych. My nie komentujemy, nie dopowiadamy, chcemy, aby każdy zwiedzający mógł wyrobić sobie własną opinię na temat tej historii – mówi Bogdan Białek prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Ekspozycję za darmo będzie można oglądać do 5 lipca.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO