MIASTO
O elektrycznych rowerach w Targach Kielce
W piątek, 17 września, w Targach Kielce odbędzie się spotkanie pod nazwą Forum Kielce BIKE-EXPO. Podczas wydarzenia eksperci porozmawiają o „Rowerach elektrycznych w planie polskiej elektromobilności”.
– Ustawa o elektromobilności “wycięła” rowery elektryczne - tak jakby była to niepoważna zabawka do rekreacyjnej jazdy po pracy, a nie sprawdzony środek transportu. To wielki błąd – uważa poseł Koalicji Obywatelskiej, Franek Sterczewski.
– Trzeba zacząć od określenia celu, jaki chcemy osiągnąć. Francja zamierza dopłacać dwa i pół tysiąca euro każdemu, kto zezłomuje auto i kupi elektryczny rower. Samochodów w naszych zatłoczonych miastach jest za dużo - wymienianie ich na elektryczne auta do prywatnych podróży większości problemów nie rozwiąże. Wykorzystajmy te pieniądze jako bodziec do zmiany zachowań transportowych mieszkańców - przesiadki na elektryczne rowery, do transportu publicznego, ale też do czystszych i bardziej efektywnych dostaw towarów – dodaje.
Rozwojem e-mobilności zaczynają zajmować się także władze polskich miast. W wielu z nich już teraz prowadzona jest aktywna, proekologiczna polityka rozwojowa nazywana „smart city”.
– Już teraz należy kłaść większy nacisk na rozwój i promocję elektromobilności rowerowej – uważa wiceprezydent oraz prezes Stowarzyszenia Rowerowego MTB Kielce, Marcin Chłodnicki.
– Temat rowerów jest nieodzowną częścią europejskiego planu zrównoważonej mobilności. Aby komunikacja rowerowa mogła dorównać samochodom osobowym, samorządy już teraz muszą stawiać większy nacisk na jej rozwój i promocję. Przed nami stoi wiele wyzwań, ale są też wątpliwości – zauważa.
Wspomniane wątpliwości związane z wdrażaniem elektromobilności rowerowej ma rozwiać właśnie wrześniowe spotkanie w Targach Kielce.
– Mamy nadzieję, że nasze forum zainteresuje zarówno tych, którzy organizują życie w miejscach naszego zamieszkania, czyli samorządowców oraz zwykłych użytkowników rowerów. Chcemy pokazać, że rowery elektryczne są gotowe od ręki do wprowadzenia do wszelkich działań związanych z elektromobilnością – mówi Mateusz Pytko, dyrektor Biura Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego.
- E-rower to zdrowy środek transportu, zarówno dla rowerzysty jak i otoczenia. Nie generuje korków i spalin. Pozwala nam dojechać dalej, szybciej i łatwiej niż zwykły rower. Z racji na wymuszony dystans to też znakomity środek transportu w czasie epidemii – dodaje.
Uczestnicy wrześniowego spotkania dowiedzą się m.in. jak deweloperzy przygotowują się na elektromobilność, a także jak wygląda planowanie ruchu rowerowego w miastach i kwestia wypożyczalni rowerów.
Prelegentami będą m.in. poseł i przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. transportu rowerowego Franciszek Sterczewski, Sekretarz Generalny Polskiej Unii Mobilności Aktywnej Rafał Glazik, prezes wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej Cezary Grochowski oraz Dorota Gajda-Kutowińska z Referatu Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miasta Gdyni.