Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Nowy biogenerator dla Sitkówki

piątek, 13 marca 2015 12:16 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Nowy biogenerator dla Sitkówki
materiały Wodociągów Kieleckich
Nowy biogenerator dla Sitkówki
materiały Wodociągów Kieleckich
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Oczyszczalnia w Sitkówce dostanie nowy agregat prądotwórczy zasilany biogazem. Po przetargu Wodociągi Kieleckie podpisały 12 marca 2015 umowę na dostawę, montaż i rozruch biogeneratora, który będzie produkował prąd i ciepło. Wszystko w ramach trzeciej unijnej inwestycji realizowanej przez wodociągową spółkę.

Nowy generator dostarczy PPUH Horus Energia Sp. z o.o. z Sulejówka. Zastąpi on jedną z dwóch wysłużonych maszyn, które pracują już od 16 lat. Oczyszczalnia w Sitkówce ma świetne tradycje w wykorzystywaniu ekologicznego paliwa jakim jest biogaz. W 1999 r. ruszyła tu pierwsza w regionie i jedna z pierwszych w kraju elektrownia na biogaz. Już w latach 70 ubiegłego wieku w Kielcach wpadliśmy na pomysł jak zaprząc do wytwarzania energii elektrycznej dopływające na oczyszczalnię ścieki, a właściwie to, co pozostaje po ich oczyszczeniu, czyli osady ściekowe.

Nowy generator będzie nowoczesnym urządzeniem, o wysokiej sprawności, bardzo trwałym. Będzie też ekologiczny. Uzbrojony w moduł odzysku ciepła agregat stanie się skojarzonym źródłem energii elektrycznej oraz cieplnej. Zakup jest częścią projektu, na który Wodociągi Kieleckie pozyskały dofinansowanie z unijnego Funduszu Spójności.

Obecnie w oczyszczalni w Sitkówce pracują dwa biogeneratory o maksymalnej mocy elektrycznej 404 kW każdy. Wytwarzana energia wykorzystywana jest na potrzeby oczyszczalni jako dodatkowe i awaryjne źródło zasilania. Układ automatyczny umożliwia również współpracę generatorów z siecią energetyczną, co pozwala na rozliczanie energii wytworzonej przez biogeneratory jako tzw. energię zieloną (ze źródeł odnawialnych).

Ciepło z chłodzenia bloku silnika oraz spalin wylotowych odzyskiwane jest przez sterowaną automatycznie instalację wymienników. Energia cieplna, maksymalnie 514 kW, wykorzystywana jest do podgrzewania osadu podawanego do komór fermentacyjnych oraz do ogrzewania centralnego pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej.

W trakcie oczyszczania ścieków powstają osady ściekowe. Trafiają one do komór fermentacyjnych, gdzie przebywają około 20 dni. W tym czasie w wyniku procesów biochemicznych wytwarzany jest biogaz. Osad przefermentowany transportowany jest do stacji odwadniania, a następnie do utylizacji termicznej, natomiast biogaz jest przesyłany do generatorów prądu. Biogaz zawiera ok. 64% metanu. Gaz ten jest palny i można go wykorzystać np. do napędzania silników spalinowych. Podobnie dzieje się w przypadku zasilania samochodów osobowych gazem LPG. Jednak, z uwagi na inny skład gazu i moc, silnik biogeneratora musi być specjalnie do tego przystosowany. W praktyce są to duże, najczęściej 8 - 16 cylindrowe silniki. Konstrukcyjnie są one zbliżone do silnika Diesla. Posiadają mniejszy stopień sprężania i mają głowice specjalnej konstrukcji, wyposażone w świece zapłonowe. Silnik taki napędza prądnicę wytwarzającą energię elektryczną.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO