Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Nietypowy pomysł na świętowanie rocznicy wyboru papieża. Chodzi o grę... w bule

wtorek, 12 października 2021 19:47 / Autor: Michał Łosiak
Nietypowy pomysł na świętowanie rocznicy wyboru papieża. Chodzi o grę... w bule
Nietypowy pomysł na świętowanie rocznicy wyboru papieża. Chodzi o grę... w bule
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Gra w bule na Rynku – taki pomysł na uczczenie rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową ma kielczanin Jerzy Sobierajski. Wydarzenie miałoby promować także aktywność fizyczną pod hasłem „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało”.

Już samo hasło jest już ściśle związane z Papieżem Polakiem.

– W 2002 roku św. Jan Paweł II powołał departament sportu. Wówczas ogłoszono konkurs na hasło. Wygrała propozycja 13-latka z Andrychowa – „Ruch rzeźbi umysł”. Zainteresowałem się tym i dodałem serce i ciało. Taką też sentencję zaproponowałem w Zamościu na hasło Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich. Impreza odbyła się ostatecznie w gminie Sitkówka – Nowiny – tłumaczy Jerzy Sobierajski, prezes Stowarzyszenia „Dobro jest wśród nas”.

DSC 0223

                    Fot. Archiwum Jerzego Sobierajskiego

Pomysłem naszego rozmówcy na świętowanie wyniku konklawe miałaby być gra w… bule.

– Jestem orędownikiem tej dyscypliny i okazuje się, że papież także w nią grał. Mam nawet zdjęcie, które to pokazuje. To gra dla wszystkich – starszych i młodszych. Na samą rocznicę pewnie już nie zdążymy, ale chciałbym, by w bliskiej przyszłości zorganizować takie wydarzenie na Rynku w Kielcach. Poznałem tę grę we Francji, gdzie byłem u ojca Józefa Kuroczyckiego. Kupiłem komplet do gry i teraz ją popularyzuję. To ważne, szczególnie w trakcie pandemii, gdzie aktywność fizyczna wśród kielczan była mniejsza – dodaje .

Pan Jerzy jest ponadto autorem projektu w Kieleckim Budżecie Obywatelskim budowy nieopodal Klubu Seniora przy ulicy św. Stanisława Kostki boiska do gry w bule i minigolfa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO