Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Nierozliczona zbrodnia. Rocznica pierwszej zsyłki Polaków na Sybir

poniedziałek, 10 lutego 2020 14:56 / Autor: Michał Łosiak
Nierozliczona zbrodnia. Rocznica pierwszej zsyłki Polaków na Sybir
Nierozliczona zbrodnia. Rocznica pierwszej zsyłki Polaków na Sybir
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dziś obchodzimy 80. rocznicę pierwszej zsyłki Polaków na Sybir dokonanej przez władze sowieckie. Przy Pomniku Sybiraków na Cmentarzu Starym w Kielcach odbyły się z tej okazji uroczystości. – Te represje nie zostały nigdy rozliczone – mówi Maciej Lis, wiceprezes Związku Sybiraków w Kielcach.

Osiemdziesiąt lat temu, w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku, okupacyjne władze sowieckie przystąpiły do pierwszej masowej deportacji Polaków z terenów zajętych po 17 września 1939 roku. – Tamta zima była wyjątkowo sroga, a ludzie zaskoczeni takimi działaniami okupanta. Aresztowania prowadzono w nocy. Wyrywano ludzi ze snu, pakowano na furmanki lub do samochodów i wywożono do najbliższej stacji kolejowej, tam byli wsadzani do wagonów bydlęcych i zsyłani na Syberię do niewolniczej pracy – przypomina wiceprezes Lis.

Jak dodaje, do tej pory ta zbrodnia nie została rozliczona. – Nie przeproszono nas i nie zwrócono nam poniesionych kosztów. Powinniśmy o tym pamiętać. Co innego jest przebaczyć, a co innego zapomnieć – mówi Radiu eM Kielce.

Druga część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Katyńskim. – W kwietniu, kiedy zaczęły się rozstrzeliwania oficerów, ich żony, dzieci i siostry wywieziono na Sybir – tłumaczy Jolanta Kulińska, wiceprezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska, która przypomniała także tragiczną historię Franciszka Ciśniewicza i jego rodziny.

W uroczystości wzięli udział m.in. wicewojewoda Rafał Nowak, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, starosta kielecki Mirosław Gębski i senator Krzysztof Słoń.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO