Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

„Niebieska Strefa” w Teatrze Żeromskiego

poniedziałek, 20 czerwca 2022 11:47 / Autor: Weronika Karyś
„Niebieska Strefa” w Teatrze Żeromskiego
„Niebieska Strefa” w Teatrze Żeromskiego
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Kielecki Teatr im. Stefana Żeromskiego to kolejna placówka kulturalna w regionie świętokrzyskim, w której powstał specjalny system komunikacji dla osób w spektrum autyzmu zwany „Niebieską Strefą”.

Na stronie internetowej teatru dostępny już jest filmowy przewodnik, który pomoże osobom z niepełnosprawnościami w przygotowaniu się do samodzielnej wizyty w tym miejscu.

- Jesteśmy pierwszym teatrem w Polsce, który wdrożył „Niebieską Strefę”. Mam nadzieję, że inne teatry pójdą naszym śladem – mówi Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Projekt „Niebieska strefa” rozwija się korzystając z otwartości wielu osób i instytucji. Jednym z ambasadorów projektu jest poseł RP Krzysztof Lipiec. 

– Cieszę się, że organizatorzy wyszli z inicjatywą takiego projektu. Muszę przyznać, że to wyjątkowy pomysł, aby na tak szeroką skalę umożliwić osobom w spektrum autyzmu udział w życiu publicznym i kulturalnym. Problematyka takich osób jest mi znana od dawna, więc tym bardziej czuję satysfakcję, że możemy im pomóc – mówi poseł Krzysztof Lipiec.

Niebieska Strefa w Teatrze im. Stefana Żeromskiego została wdrożona poprzez szkolenie personelu. We wnętrzu teatru widoczne są oznaczenia ciągów komunikacyjnych poprzez strzałki w niebieskiej kolorystyce oraz tablice służące do komunikacji alternatywnej, które pomogą osobom w spektrum autyzmu lub z innymi zaburzeniami komunikacyjnymi na przykład kupić bilet na spektakl.

– Każda wdrażana przez nas placówka już od momentu wejścia do niej ma oznaczenia „Niebieskiej Strefy”, więc osoby w spektrum będą wiedziały, że jest to miejsce przystosowane do ich potrzeb i tu otrzymają niezbędne wsparcie – mówi Paulina Papka, prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Kielcach.

– Szkolenie pracowników w teatrze było bardzo owocne. Zależało nam na tym, żeby uwrażliwić personel na potrzeby osób w spektrum autyzmu, tak aby mogły samodzielnie funkcjonować w przestrzeni kulturalno-publicznej – dodaje.

W ramach projektu w przyszłym roku w teatrze zostanie wystawiona sztuka przygotowana specjalnie dla osób w spektrum autyzmu.

– Jestem szczęśliwy, że „Niebieska Strefa” jest już w teatrze. Także dlatego, że tutaj zrodził się pomysł na powstanie tego projektu – mówi Wojciech Niemczyk, prezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.

– Kilkanaście miesięcy temu, jako Stowarzyszenie Sztuka Łączenia, zaprosiliśmy podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu na wycieczkę po tej placówce i okazało się, że  mają oni ogromną potrzebę przebywania w takiej przestrzeni, tylko musimy im zapewnić przyjazne otoczenie pozbawione barier. Wtedy powstał pomysł na uruchomienie „Niebieskiej Strefy”. Dziś już ona jest w tym miejscu – dodaje z dumą.

Na stronie internetowej Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach można obejrzeć filmowy przewodnik, na którym dokładnie widać jak działa „Niebieska Strefa” w tej placówce (link: https://teatrzeromskiego.pl/niebieska-strefa/).

Materiał filmowy ma formę przyjaznego poradnika dla osób z barierami komunikacyjnymi. Narratorem w klipie jest Wojciech Niemczyk, aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia, które wspólnie z KTA wdraża „Niebieskie Strefy” w regionie świętokrzyskim.

Teatr im. Stefana Żeromskiego to, zaraz po Poczytalni na Dworcu Autobusowym, druga placówka w regionie, w której została uruchomiona „Niebieska Strefa”. W najbliższym czasie zostanie ona uruchomiona również w Kieleckiem Centrum Kultury, Kinie Moskwa, Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Instytucje Dizajnu. Docelowo w całym regionie świętokrzyskim zostanie wdrożonych czternaście „Niebieskich Stref”.

Projekt Niebieska Strefa sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2020.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO