Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Niebieska Strefa działa w KCK

wtorek, 13 grudnia 2022 16:52 / Autor: Radio eM
Niebieska Strefa działa w KCK
Fot. Piotr Michalec
Niebieska Strefa działa w KCK
Fot. Piotr Michalec
Radio eM
Radio eM

W Kieleckim Centrum Kultury został uruchomiony specjalny system komunikacji dla osób w spektrum autyzmu, zwany „Niebieską Strefą”. Mogą już z niego korzystać wszystkie osoby niepełnosprawne, które chcą ułatwić sobie udział w wydarzeniach kulturalnych tej kieleckiej instytucji.

 

W mediach społecznościowych Kieleckiego Centrum Kultury można obejrzeć filmowy przewodnik, na którym dokładnie widać jak działa „Niebieska Strefa” w tej placówce  https://fb.watch/hobkzhJP3f/ . Materiał filmowy ma formę poradnika dla osób z barierami komunikacyjnymi. Narratorem w klipie jest Wojciech Niemczyk, aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, który w komunikatywny sposób instruuje widzów np. jak w przyjazny sposób kupić bilet w kasie czy dostać się na widownię Dużej Sceny KCK.    

Docelowo w Kieleckim Centrum Kultury uruchomione będą aż cztery niebieskie ścieżki, które pomogą osobom w spektrum autyzmu dotrzeć na Dużą Scenę KCK, do Galerii Winda oraz do pracowni sztuki i ceramiki.

- Budynek KCK posiada liczne korytarze, drzwi, wnęki, wejścia. Naszym zadaniem było poprowadzić osobę w spektrum do kilku miejsc docelowych bez stresu czy zagubienia. Nie było możliwości zrobić tego jak do tej pory jedną niebieską ścieżką, jednym filmem przewodnikiem, jak w innych instytucjach kultury. Powstały więc cztery osobne ścieżki i filmy. Każde z czterech wejść do Kieleckiego Centrum Kultury prowadzi do innej Niebieskiej Strefy – wyjaśnia Paulina Papka, Prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział Kielce.  

- Możliwość realizacji Niebieskiej Strefy jest ogromnym zaufaniem jakim obdarzono Kieleckie Centrum Kultury. Jesteśmy jedną z największych instytucji kultury w regionie świętokrzyskim, a od 3 lat wdrażamy projekty w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz takich, które mają utrudniony dostęp do kultury. Oprócz niwelowania barier architektonicznych, doposażenia jednostki w sprzęt i wyposażenie specjalistyczne, wdrażamy projekty edukacyjne oraz społeczno-mentalne, przełamujące bariery lęku i odrzucenia wśród osób zdrowych, tych z problemami zdrowotnym oraz wykluczonych społecznie. Dla nas to oczywiste, że KCK ma się kojarzyć z miejscem kulturalnie otwartym dla wszystkich – mówi Augustyna Nowacka, Dyrektor Naczelny Kieleckiego Centrum Kultury.

Powstawanie Niebieskich Stref w instytucjach kultury jest wynikiem współpracy Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział Kielce oraz Stowarzyszenia Sztuka Łączenia. Pomysł stworzenia przyjaznego systemu komunikacyjnego dla osób w spektrum autyzmu jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

KCK NS 1

KCK NS 5

KCK NS 6

KCK NS 7

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO