Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Nagrody dla dobrych ludzi. Poznaliśmy tegoroczne Czyste Serca

piątek, 29 września 2017 14:26 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Sześć statuetek Czystych Serc powędrowało do ludzi pracujących na rzecz drugiego człowieka. Honorową nagrodę od kilku już lat przyznaje wojewoda świętokrzyski. Statuetki są jednocześnie upamiętnieniem Marka Kotańskiego, twórcy Monaru i nawiązuje do założonego przez niego „Ruchu Czystych Serc”, odwołującego się do idei dobra i solidarności z ludźmi potrzebującymi pomocy. Kto znalazł się wśród tegorocznych laureatów?

W tym roku wręczonych zostało sześć statuetek w pięciu kategoriach. W kategorii „Instytucja” nagrody powędrowały do Polskiej Grupy Energetycznej i Wzgórza Zamkowego w Kielcach. W kategorii „Organizacji pozarządowych” statuetkę otrzymało Koło Kieleckie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. W kategorii „Wydarzenia” uhonorowane zostały osoby zaangażowane w organizację Światowych Dni Młodzieży w diecezji kieleckiej i województwie świętokrzyskim. - To wydarzenie, podczas którego, my dorośli, byliśmy jedynie pomocnikami dla młodych. To młodzież podsuwała pomysły i ich realizacja też od nich zależała. Jeśli mówimy tutaj o czystym sercu, to w odniesieniu do młodych ludzi. Oni dali się przeniknąć temu duchowi. To co zrobili spotkalo się pozytywnym oddźwiękiem gości Światowych Dni Młodzieży - mówi ksiądz Sławomir Sarek, diecezjalny koordynator ŚDM 2016.

To nie wszystkie nagrody. W kategorii osób fizycznych statuetkę odebrała doktor Edyta Laurman – Jarząbek, kierownik Punktu Diagnostyczno-Konsultacyjnego HIV i AIDS w Kielcach. W tym roku przyznana została nagroda w nowej kategorii „Innowacje społeczne”. Tutaj doceniony został Starachowicki Senior Patrol działający przy Urzędzie Miasta w Starachowicach.

Do nagrody nominowanych zostało 15 osób czy instytucji, które wnoszą coś dobrego do naszego otoczenia. Dlatego wręczone zostały także wyróżnienia. Wyjątkowe podziękowania odebrało kieleckie Stowarzyszenie Bezpieczny Dom. - W pracy społecznej największym podziękowaniem jest wdzięczność drugiego człowieka. Dla mnie ogromnym wyróżnieniem jest to, że zarekomendowała nas Komenda Miejska Policji. Stowarzyszenie działa także w obszarze profilaktyki, stąd nasz bliska współpraca z policjantami. Dla mnie nagrodą jest także to, że mogę występować w tak zacnym gronie. Praca społeczna jest niezwykle trudna, a pomaganie drugiemu człowiekowi to nasze życie, nasza pasja - mówi Anita Majkowska, szefowa Stowarzyszenia Bezpieczny Dom.

Kapituła nagrody oceniając nominowanych brała pod uwagę zaangażowanie w propagowanie idei wzorców osobowych młodego człowieka, dotychczasowe osiągnięcia i skuteczność w zakresie aktywizacji dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie odpowiednich postaw młodego człowieka.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO