MIASTO
Sesja z komunikacyjnymi dylematami
13 października o godzinie 9:00 rozpocznie się sesja Rady Miasta Kielce, podczas której radni zajmą się m.in. dwoma projektami wzbudzającymi dużo emocji. Pierwszy dotyczy podniesienia stawek opłat za parkowanie pojazdów i likwidacji darmowych 45 minut, a drugi podwyższenia cen biletów komunikacji miejskiej.
– Dziwi mnie chęć likwidacji darmowych 45 minut, które bardzo podobają się mieszkańcom. Zapewniają one rotacyjne parkowanie, ponieważ osoby parkujące w centrum są świadome, że po upływie tego bezpłatnego okresu będą musiały zapłacić – zauważa Jarosław Karyś, przewodniczący kieleckiej Rady Miasta.
Natomiast wiceprzewodnicząca Joanna Winiarska podkreśla, że mimo złożonych pism do prezydenta Wenty, strefa płatnego parkowania nie jest nadal dobrze zagospodarowana. - Z dokumentów przygotowanych przez przedsiębiorców wynika, że obecnie można wytyczyć w niej jeszcze 300 miejsc parkingowych. Lepsze gospodarowanie przestrzenią mogłoby przynieść nowe środki do budżetu miasta.
Z kolei inna wiceprzewodnicząca Katarzyna Czech-Kruczek chciałaby "premiowania mieszkańców Kielc" w kontekście płatnej komunikacji. – Padają różne propozycje. Uważam jednak, że powinniśmy premiować mieszkańców Kielc. Osoby, które tutaj płacą podatki powinny mieć pewne przywileje. Obie uchwały wzbudzą wiele emocji, ale bądźmy świadomi, że miasto potrzebuje dodatkowych pieniędzy – zaznacza Katarzyna Czech-Kruczek.
Dwa największe kluby zapowiadają, że ich członków nie będzie obowiązywała dyscyplina klubowa.
– Jest to uchwała, która jest analizowana zarówno przez nasz oraz pewnie pozostałe kluby, procedowana w bardzo dynamicznym tempie, dotycząca wszystkich kielczan, jednak pozostawia wiele pytań. Na dzień przed sesją mogę powiedzieć, że nasz klub nie poprze tej uchwały, ale być może jeszcze dzisiaj się spotkamy i wspólnie będziemy debatować nad stawkami parkingowymi. Na ten moment jesteśmy sceptyczni do obu podwyżek – dodaje Jarosław Karyś, przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.
– Nie podjęliśmy jeszcze jednoznacznej decyzji w zakresie tego jak będziemy głosować. Uważamy, że są pewne kwestie niedopracowane zwłaszcza w zakresie darmowych 45 minut, które przypomnę były wprowadzone na czas trwania pandemii. Jeżeli komuś się coś daje, to ciężko potem to odebrać – uzupełnia Katarzyna Czech-Kruczek, przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej.
Jak zauważa radna Joanna Winiarska oba projekty są ze sobą sprzeczne.
– Wywołały one burzę w przestrzeni publicznej. Kontaktowało się ze mną dużo mieszkańców. Kielczanie propozycje prezydenta czy radnych wrzucają do jednego worka i zwracają się do nas z pytaniami. Przypomnę, że to nie radni przygotowali oba te projekty uchwał. Mieszkańcy pytają co chcemy osiągnąć podwyższając opłatę za parkowanie, tłumacząc ją zachęceniem do korzystania z komunikacji miejskiej, a jednocześnie zwiększając ceny biletów – tłumaczy.
Jeżeli większość radnych przyjmie uchwałę dotyczącą stawek opłat za parking, to wejdzie ona w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Gdy drugi projekt spotka się z pozytywnym odbiorem, to wejdzie w życie od 1 stycznie 2023 roku.
Przewidywany porządek obrad: