MIASTO
Na Jezioranach rozpoczęły się prace nad drugim etapem inwestycji
Osiedle Jeziorany przechodzi gruntowną modernizację. Do 2023 roku ma tam powstać 78 nowych mieszkań socjalnych - to o dwadzieścia więcej niż było. Osiem z nich jest już gotowych, rozpoczęła się budowa kolejnych czternastu.
Kieleckie Jeziorany to osiedle położone u zbiegu ulic 1 Maja, Hubalczyków i Łódzkiej. Od zeszłego roku miejsce to przechodzi gruntowną modernizację, można by rzec, że powstaje od nowa. Pięćdziesiąt osiem domków socjalnych jest stopniowo wyburzanych. Na ich miejscu mają powstać nowoczesne mieszkania dla 78 rodzin. Inwestycja została podzielona na pięć etapów.
– Prace nad pierwszym etapem rozpoczęliśmy w zeszłym roku. Od tego czasu powstało osiem mieszkań i jeden budynek, w którym będzie świetlica środowiskowa zagospodarowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz narzędzia techniczne służące do obsługi całego osiedla. Prace dobiegają końca. Przewidujemy, że za miesiąc wprowadzą się pierwsze rodziny - informuje Krzysztof Miernik, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków.
Obecnie trwają prace nad drugim etapem inwestycji, w którym powstanie czternaście nowych jedno-, dwu- i trzy pokojowych mieszkań o powierzchni od 20 do 40 metrów kwadratowych. – Wyburzyliśmy już stare budynki. Mam nadzieję, że w przyszłym roku o tej porze najemcy otrzymają klucze, a my rozpoczniemy wprowadzanie ich do nowych domów. W pozostałych etapach powstanie kolejno 15, 16 i 26 mieszkań. Realizując drugi etap wykwaterowujemy jednocześnie ludzi z budynków, które są zakwalifikowane do trzeciej części inwestycji - mówi Miernik.
Modernizacja osiedla to bardzo ważne przedsięwzięcie, nie tylko z socjalnego punktu widzenia. - Wpisaliśmy się w realizację projektu, który zakładał likwidację smogu. W starych budynkach znajdowały się kopcące kominy. Do tej pory zostało zlikwidowanych co najmniej dwadzieścia z nich, a to dopiero początek. Wszystkie nowe mieszkania będą podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, a co za tym idzie nie będzie potrzeby ogrzewania ich węglem - tłumaczy Miernik.
Całość inwestycji jest przewidziana w wieloletnim programie finansowym. Według szacunków, wykonywanych dwa lata temu, będzie ona kosztować około 20 milionów złotych. - Złożyliśmy wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie pierwszego etapu i je otrzymaliśmy. Było to ponad milion złotych. Te środki wystarczyły nam na 40 procent prac związanych z budową 8 mieszkań i świetlicy. Dostaliśmy również dofinansowanie do drugiego etapu w tej samej wysokości. W kolejnych latach również będziemy się starać o te pieniądze- informuje Miernik.