MIASTO
Mówią o „granatowych” policjantach
Historycy z Kielc, Warszawy, Gdańska czy Lublina obradują w stolicy województwa świętokrzyskiego. W Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia trwa konferencja naukowa na temat Polskiej Policji tzw. „granatowej”, która funkcjonowała w Generalnym Gubernatorstwie w czasach II wojny światowej. Była to formacja stworzona przez hitlerowców a w jej szeregach znajdowali się Polacy. Mieszkańcy okupowanego kraju byli zobligowani do pełnienia służby pod groźbą kary. Dorota Koczwańska-Kalita mówi, że policja ‘granatowa’ była tworem kontrowersyjnym, niejednoznacznym i do dziś budzącym wiele pytań. Konferencja historyków w Kielcach ma z różnych stron ukazać policyjną formację z czasów wojny.
Polska Policja Generalnego Gubernatorstwa wbrew swojej potocznej nazwy nie była tworem jednokolorowym, lecz wielobarwnym – wieloaspektowym. - Znajdujemy w ich postawach [funkcjonariuszy policji „granatowej” - red.] heroiczne czy szlachetne zachowania. Niektórzy jednak wykorzystywali swój urząd i możliwości, działali okrutnie. Szafowanie jednoznacznymi stwierdzeniami jest nieuprawnione, choćby z punktu widzenia historycznego – tłumaczy Dorota Koczwańska-Kalita.
Historycy mają coraz większy dostęp do źródeł, które pomogą im zbadać i zrozumieć tzw. „granatową” policję. Nowe informacje powodują, że ta historia budzi żywe zainteresowanie i dyskusję. - Nie wyobrażam sobie, by badać tą formację bez na przykład dotychczas nieznanych a istniejących dokumentów po byłej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. Takiej dokumentacji w różnych archiwach mamy wiele. W związku z tym nasze możliwości są większe i to jest pole do popisu dla naukowców. Musimy odkrywać źródła dotąd nieznane – mówi naczelnik kieleckiej delegatury IPN. Konferencja taka jak zorganizowana w CE IPN „Przystanek Historia” pozwala na wymianę doświadczeń, wiedzy czy przedstawienie obecnego stanu badań. - Nawet, gdy dochodzi do polemik, wygłoszenia postulatów badawczych to jest to cenne. Taka też jest rola wolnej nauki – zauważa Dorota Koczwańska-Kalita.
Organizatorami konferencji są historycy z kieleckiej delegatury IPN, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obrady badaczy przeszłości zakończą się kilka minut po 17. Szerszej relacji z tego wydarzenia będzie można wysłuchać na naszej antenie w czwartek po godzinie 20 w audycji Temat do rozmowy Katarzyny Bernat.
https://emkielce.pl/miasto/mowia-o-granatowych-policjantach#sigProGalleriaac1464b0ac