Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Mieszkania chronione w budynku po „Gałczyńskim”. Są pierwsi lokatorzy

wtorek, 28 marca 2023 16:35 / Autor: Weronika Kępa
Mieszkania chronione w budynku po „Gałczyńskim”. Są pierwsi lokatorzy
Mieszkania chronione w budynku po „Gałczyńskim”. Są pierwsi lokatorzy
Weronika Kępa
Weronika Kępa

W zlokalizowanym przy ulicy Jana Nowaka-Jeziorańskiego 53 budynku po szkole powstało czternaście mieszkań chronionych wspieranych i treningowych. To forma pomocy społecznej dla osób dorosłych w znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie osób z niepełnosprawnościami do samodzielnego życia społecznego i zawodowego. Wszystko pod czujnym okiem specjalistów.

– Staramy się uświadamiać te osoby, że mieszkanie nie jest dane na stałe, ale po to, aby ich uruchomić, zaktywizować i przygotować do samodzielnego mieszkania, pracy i życia. Mamy dobre praktyki z ulicy Leszczyńskiej, Kazimierza Wielkiego i Jagiellońskiej. Cieszymy się, że budynek po szkole zaczyna w tak dużym zakresie służy różnym środowiskom – mówi wiceprezydent Bożena Szczypiór.

W pawilonie, oprócz samych mieszkań, znalazła się również wspólna kuchnia, łazienki, pokój dzienny z telewizorem i kanapą oraz pokoje gospodarcze.

– Dzisiejsze otwarcie poprzedziło wiele rozmów, spotkań i działań. Mamy już dwóch mieszkańców. Sukcesywnie będziemy wprowadzać kolejnych – informuje Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Inwestycja pochłonęła blisko 3,5 miliona złotych, z czego 2,8 miliona wyniosło wsparcie rządowe. Reszta to środki własne gminy Kielce.

– To ogromne ułatwienie dla osób z niepełnosprawnością umiarkowaną bądź znaczną, ale również dla tych, którzy się nimi opiekują, czyli rodziców – podkreśliła Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Jak się okazuje, na terenie naszego regionu jest blisko dwa tysiące miejsc w mieszkaniach chronionych. W tej statystyce dominują Kielce.

– Pod względem liczby mieszkań chronionych jesteśmy miastem wiodącym w skali kraju – zaznaczyła Marianna Noworycka-Gniatkowska, przewodnicząca komisji rodziny i polityki społecznej rady miasta Kielce.

Przypominamy, że wkrótce w tym samym budynku ma powstać dwadzieścia jeden mieszkań komunalnych. Na ten cel Kielce pozyskały kwotę 7,8 mln zł z Banku Gospodarstwa Krajowego.

IMG-6397.jpg

IMG-6386.jpg

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO