Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Mieszkańcy Malikowa walczą o bezpieczniejszą przestrzeń do życia

piątek, 22 października 2021 19:56 / Autor: Weronika Kępa
Mieszkańcy Malikowa walczą o bezpieczniejszą przestrzeń do życia
Mieszkańcy Malikowa walczą o bezpieczniejszą przestrzeń do życia
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Na ulicy Malików, pomimo ostatnich zmian w organizacji ruchu, wciąż jest niebezpiecznie – tak twierdzą mieszkańcy. Chcąc zmienić obecny stan rzeczy spotkali się z radnymi, policjantami, przedstawicielami Miejskiego Zarządu Dróg oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Co ustalili?

W ostatnim czasie na ulicy Malików wprowadzono między innymi ograniczenie prędkości do 30 km/h. Zamontowano także progi zwalniające. Mieszkańcy podkreślają jednak, że te działania w żaden sposób nie wpłynęły na poprawę ich sytuacji.

– Obecne natężenie ruchu powoduje niszczenie naszych domów. Samochody ciężarowe nie zwalniają na zamontowanych progach, wręcz przeciwnie - bardzo szybko przez nie przejeżdżają. Żadne znaki i ograniczenia nie są respektowane przez kierowców. W nocy nasze domy dosłownie się trzęsą. To jest porażka – stwierdza Zbigniew Żuchowski, mieszkaniec ulicy Malików.

Sprawę monitorują kieleccy radni – Tadeusz Kozior i Marcin Stępniewski, którzy pod koniec września wystosowali interpelacje w tej sprawie do prezydenta miasta.

– Progi są tak wąskie, że tiry przejeżdżające przez nie powodują jeszcze większy hałas i drżenie nieruchomości niż przedtem. Z kolei ograniczenie prędkości nie jest przestrzegane. Jako radni wielokrotnie apelowaliśmy do prezydenta w tej sprawie, ale potrzebujemy również wsparcia innych służb. Bowiem mieszkańcy są przekonani, że tiry przejeżdżające przez Malików są przeładowane, a kontroli w tym miejscu brakuje – tłumaczy Stępniewski.

Kielczanie uważają, że w rozwiązaniu problemu, nim powstanie obwodnica, pomogłoby urządzenie do odcinkowego pomiaru prędkości, o co zresztą wnioskowali do odpowiednich służb. Niestety, okazało się, że progi zwalniające uniemożliwiają takie działanie, gdyż rozwiązania wzajemnie się wykluczają. Policjanci zadeklarowali jednak, że w imieniu mieszkańców wystąpią o rozważenie usunięcia progów na rzecz montażu odcinkowego pomiaru.

–- Postaramy się również częściej kierować patrole w to miejsce. Proszę jednak pamiętać, że Komenda Miejska Policji w Kielcach obejmuje nie tylko ulicę Malików, ale również całe miasto i powiat. Dysponujemy ograniczoną liczbą patroli na dobę, a priorytetem dla nas są zdarzenia drogowe – mówi aspirant Robert Szmal z wydziału ruchu drogowego KMP w Kielcach.

Podczas spotkania Inspekcja Transportu Drogowego zadeklarowała również przeprowadzenie wzmożonych kontroli TIR-ów, które masowo przejeżdżają przez ul. Malików.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO