Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Miasto walczy z suszą. Dopłaci do zakupu zbiorników na deszcówkę

piątek, 15 maja 2020 12:19 / Autor: Beata Kwieczko
Miasto walczy z suszą. Dopłaci do zakupu zbiorników na deszcówkę
Miasto walczy z suszą. Dopłaci do zakupu zbiorników na deszcówkę
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Kieleccy radni przyjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie miejskiego programu ochrony zasobów wodnych. Dzięki temu miasto uruchomi pilotażowy program dotacji dla osób, które zechcą wybudować na swoich posesjach zbiorniki lub inne systemy do zbierania wody opadowej. W budżecie zarezerwowano na ten cel 80 tysięcy złotych.

O programie dotyczącym ochrony zasobów wodnych i zatrzymywania wód opadowych na terenie naszego miasta pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Kielce zdecydowały się na działania ekologiczne w związku z zapowiadaną przez meteorologów suszą. Projekt uchwały został zgłoszony przez prezydenta Bogdana Wentę po interpelacji radnej Koalicji Obywatelskiej Agaty Wojdy i został jednogłośnie przyjęty przez radnych podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

- W najbliższych dniach przedstawimy szczegóły systemu dotacyjnego dla mieszkańców Kielc - mówi Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc. - W ramach tego programu kielczanie będą mogli otrzymać dofinansowanie na kupno i montaż zbiorników naziemnych oraz podziemnych do zbierania wód opadowych oraz roztopowych, na wykonanie studni chłonnych, skrzynek retencyjno-rozsączających i systemów rozsączających, wykonanie ogrodów deszczowych, a także budowę zbiornika odkrytego, np. oczka wodnego wraz z systemem zbierającym wodę opadową i roztopową z terenu nieruchomości - wylicza Porębski.

Realizacja tych zadań przyczyni się do zwiększenia odporności naszego miasta na ekstremalne zjawiska meteorologiczne i hydrologiczne. - Retencjowaną wodę można wykorzystać na przykład do podlewania ogródków przydomowych, co pozwoli zaoszczędzić wodę pitną. Jest to uzasadnione zarówno ekologicznie jak i ekonomicznie - podkreśla Tomasz Porębski.

Dotacja wyniesie 80 procent kosztów kwalifikowanych realizacji zadania, ale nie więcej niż cztery tysiące złotych na jego wykonanie na jednej nieruchomości. Wnioski będą przyjmowane w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce przy ulicy Strycharskiej do momentu wyczerpania pieniędzy, ale nie później niż do 31 lipca.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO