Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[WIZUALIZACJE] Miasto szuka pieniędzy na rewitalizację Parku miejskiego

poniedziałek, 21 października 2019 10:02 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wymiana nawierzchni asfaltowych, odnowienie muszli koncertowej, montaż elementów małej architektury i nowe nasadzenia to prace, które mają zostać wykonane w Parku miejskim im. Stanisława Staszica w ramach jego rewitalizacji. Nie wiadomo jednak, kiedy uda się rozpocząć odnawianie parku, ponieważ w miejskim budżecie wciąż brakuje pieniędzy.

Park miejski w Kielcach jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców miejsc. O potrzebie jego rewitalizacji mówi się od wielu lat. W ubiegłym roku wydział gospodarki komunalnej i środowiska Urzędu Miasta w Kielcach opracował już nawet projekt budowlany. Uzyskano również pozwolenie konserwatora zabytków, ponieważ teren ten jest objęty ochroną konserwatorską.

- Decyzję konserwatora na zadania rewaloryzacyjne i rewitalizacyjne parku mamy do 2024 roku. Chcemy się skupić głównie na terenie wokół stawu, ale głównymi zadaniami, jakie zostały zaplanowane są wymiana nawierzchni asfaltowych na mineralne, spojone naturalnymi żywicami oraz prace związane z zielenią. Park ma być wyposażony w elementy małej architektury i zostaną przeprowadzone prace pielęgnacyjne zabytkowego drzewostanu. Oprócz tego w planie są nowe nasadzenia i aranżacje zieleni - informuje Agata Binkowska, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i środowiska Urzędu Miasta w Kielcach.

Odnowiona ma być także muszla koncertowa. - Chcemy wymienić tam nawierzchnię klinkierową, zrobić nową podbudowę i nabrzeże schodkowe. W planach jest również wymiana ławek, montaż koszy na śmieci i stojaków rowerowych - mówi dyrektor Binkowska i dodaje, że zrewitalizowany zostanie też zabytkowy mur, który był przy zlikwidowanej w ostatnich dniach wolierze.

Rewitalizacja parku ma kosztować ponad 11 milionów złotych, ale na razie nie wiadomo, kiedy będą mogły rozpocząć się prace, bo w budżecie brakuje pieniędzy. - Na ostatniej sesji przyjęliśmy miejskie plany adaptacyjne i to otwiera nam drogę do pozyskania środków na ten cel. Być może uda nam się też dostać pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska lub z programu LIFE+. Realizacja projektu jest ograniczona czasowo, bo do 2024 roku mamy pozwolenie konserwatora zabytków, dlatego chcemy właśnie w tym czasie przeprowadzić tę rewitalizację - tłumaczy Agata Binkowska.

Praceruszą, jak tylko uda się zdobyć pieniądze. Będą trwały około 1,5 roku.

Poniżej wizualizacje. Materiały  pochodzą z Projektu rewaloryzacji zabytkowego parku miejskiego im. Stanisława Staszica w Kielcach, autor opracowania pracownia architektoniczna: Artur Cebula  Anna Kunkel Architekci.

Park Staszica wiz1

Park Staszica wiz2

Park Staszica wiz3

Park Staszica wiz4

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO