Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Miasto przygotowało pilotażowy projekt dotyczący "deszczówek"

środa, 06 maja 2020 17:00 / Autor: Beata Kwieczko
Miasto przygotowało pilotażowy projekt dotyczący "deszczówek"
Miasto przygotowało pilotażowy projekt dotyczący "deszczówek"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Kielce przygotowały pilotażowy projekt dotyczący ochrony zasobów wodnych i zatrzymywania wód opadowych na terenie naszego miasta. Ma to związek z zapowiadaną przez meteorologów na ten rok olbrzymią suszą.

Zdaniem ekspertów, Polsce grozi rekordowa susza. To właśnie dlatego władze Kielc zdecydowały się podjąć działania ekologiczne.

- Dostrzegamy dużą potrzebę oszczędzania wody, dlatego przygotowaliśmy pilotażowy projekt dotyczący ochrony zasobów wodnych i zatrzymywania wód opadowych na terenie naszego miasta - informuje Bogdan Wenta, prezydent Kielc. Dodaje, że jest to zgodne z propozycjami kieleckich radnych, w szczególności Agaty Wojdy.

Na ten cel już zostały zarezerwowane środki w budżecie miasta. Projekt uchwały w sprawie miejskiego programu trafi pod obrady Rady Miasta Kielce na najbliższej sesji.

W ramach systemu dotacyjnego, mieszkańcy Kielc mogliby otrzymać dofinansowanie m.in. na zakup i montaż zbiorników naziemnych do zbierania wód opadowych oraz zbiorników podziemnych do zbierania wód opadowych i roztopowych, wykonanie studni chłonnych, skrzynek retencyjno-rozsączających i systemów rozsączających oraz wykonanie ogrodów deszczowych.

Dotacja mogłaby być także przeznaczona na budowę zbiornika odkrytego (np. oczka wodnego) wraz z systemem zbierającym wodę opadową i roztopową z terenu nieruchomości, zasilającym ten zbiornik, a także zakup i montaż systemu doprowadzenia wody do zbiornika, odcięcia dopływu wody do zbiornika w momencie jego przepełnienia oraz urządzeń umożliwiających pobór wody ze zbiornika, w szczególności takich jak kran, złącze do podłączenia węża ogrodowego lub pompa podnosząca wodę.

- Realizacja tych zadań będzie ważnym krokiem do zwiększenia odporności miasta na ekstremalne zjawiska meteorologiczne i hydrologiczne. Retencjowaną wodę można wykorzystać np. do podlewania ogródków przydomowych, co pozwoli zaoszczędzić wodę pitną. Jest to uzasadnione zarówno ekologicznie, jak i ekonomicznie - wyjaśnia prezydent Bogdan Wenta.

Głosowanie nad projektem uchwały odbędzie się na sesji Rady Miasta, która została zaplanowana na 14 maja.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO