Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Marsz mulników upamiętnił kieleckich bohaterów spod Monte Cassino

sobota, 11 maja 2024 13:34 / Autor: Michał Kita
Marsz mulników upamiętnił kieleckich bohaterów spod Monte Cassino
Marsz mulników upamiętnił kieleckich bohaterów spod Monte Cassino
Michał Kita
Michał Kita

Na kieleckiej Kadzielni przeszedł „Pierwszy marsz mulników porucznika Stanisława Wrońskiego”. – Wydarzenie upamiętniło kielczan walczących pod Monte Cassino w maju 1944 roku – wyjaśnia Zbigniew Kowalski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów, które było organizatorem przedsięwzięcia.

– Porucznik Stanisław Wroński był kielczaninem i dowódcą oddziału mulników, którzy zajmowali się zaopatrzeniem alianckich żołnierzy walczących pod Monte Cassino. Nie był jedyną osobą z regionu walczącą we Włoszech. Musimy pamiętać, że krzyżem Virtutti Militari, za pełnienie funkcji radiotelegrafisty pod Monte Cassino został odznaczony Gustaw Herling-Grudziński. Poprzez to wydarzenie chcieliśmy oddać hołd i przypomnieć mieszkańcom o naszych krajanach, którzy dzielnie stawali w boju – dodaje.

Zamiast mułów, na kieleckiej Kadzielni pojawiły się koniki, w wydarzeniu wzięło udział kilkunastu rekonstruktorów, którzy prezentowali m.in. umundurowanie, w jakim walczyli żołnierze 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Sylwetkę radiotelegrafisty zaprezentował Piotr Krzysztofik.

– Zdobycie tego stroju, jak i elementów wyposażenia radiotelegrafisty zajęło mi prawie dwadzieścia lat. Mimo to radiostacja, jaką posiadam, jeszcze nie jest do końca skompletowana, jest to jednak sprzęt oryginalny z czasów II wojny światowej – mówi rekonstruktor.

Poza marszem mulników porucznika Stanisława Wrońskiego, dla upamiętnienia 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino, na skwerze Edmunda Nizurskiego przy kieleckiej Kadzielni, w sobotę (11 maja) od godziny 10 do 15 zorganizowano piknik historyczny z pokazami grup rekonstrukcyjnych oraz prezentacją sprzętu wojskowego z czasów II wojny światowej. Odbył się także konkurs historyczny z nagrodami dla najmłodszych.

18 maja 1944 roku oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru na Monte Cassino. W natarciu na wzgórze zginęło 923 polskich żołnierzy, a 2931 zostało rannych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO