Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Mamy zdjęcia zaćmienia słońca nad Kielcami!

czwartek, 10 czerwca 2021 13:12 / Autor: Radio eM
Mamy zdjęcia zaćmienia słońca nad Kielcami!
Mamy zdjęcia zaćmienia słońca nad Kielcami!
Radio eM
Radio eM

W Kielcach można obserwować częściowe zaćmienie słońca. To pierwsze tego typu zjawisko astronomiczne od 2015 roku. Mamy jego fotografię!

Częściowe zaćmienie słońca obserwować można  było w Kielcach od 11:57 do 13:48. Udało nam się zrobić zdjęcie tego niezwykłego zjawiska. Autorem fotografii jest nasz redakcyjny kolega, Piotr Michalec. – Do zrobienia fotografii użyłem filtra ND1000 oraz teleobiektywu, a i tak fotografię wykonywałem, gdy słońce skryło się delikatnie za chmurami. Nasza gwiazda dziś bardzo mocno świeci, więc dla bezpieczeństwa wzroku lepiej patrzeć na nią tylko przez bardzo mocne filtry.

Zdjęcie zostało wykonane nad Kielcami o godz. 12:44.

zaćmienie słońca 12 44

A to fotografia z godz. 12.02

zaćmienie słońca

 - To jest prawdziwa gratka dla fanów astronomii. Możemy zobaczyć moment, w którym księżyc przysłania nam tarczę słońca. Dziś będzie ona przysłonięta w kilkunastu procentach - mówi Marcin Drabik z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. 

Zaćmienie obserwować należy przez okulary zaćmieniowe bądź specjalne filtry. Nieużywanie ich grozi uszkodzeniem wzroku.

- Nie można robić tego bezpośrednio przez lornetkę czy lunetę. Jak żartują astronomowie, wtedy na słońce patrzy się dwa razy w życiu, raz prawym i raz lewym okiem. Natomiast jeżeli ktoś nie ma profesjonalnego sprzętu to wystarczą okulary przeciwsłoneczne z mocnym filtrem, mocne filtry przysłaniające, takie jak wycelowana płyta kompaktowa. Jest to bezpieczniejsze, niż patrzenie nieuzbrojonym okiem - tłumaczy Marcin Drabik.

W Kielcach obserwacje prowadzone były m. in. w szkołach sióstr Nazaretanek przy ulicy Marszałkowskiej oraz przy ulicy Słowackiego. Specjalnie przygotowany teleskop obsługiwali sami uczniowie, należący do szkolnej grupy astronomów. 

- My, uczniowie Nazaretu mamy różne zainteresowania. Paramy się biologią i chemią, ale także fizyką i astronomią. Mamy grupy radioastronomów i astronomów, które wyszły z inicjatywą, żeby zobaczyć zaćmienie na profesjonalnym sprzęcie. Ale zaciekawieni są także uczniowie, mający inne zainteresowania. Każdy z nas chce poznawać świat - mówi Radiu eM Antoni Bartkowiak, pasjonat radioastronomii z Liceum Świętej Jadwigi Królowej w Kielcach.

Nazaret

Ostatnie częściowe zaćmienie słońca można było zobaczyć w marcu 2015 roku, kiedy naturalny satelita przysłonił je w prawie 70%, następne natomiast będzie widoczne w październiku  przyszłego roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO