Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Lód pęka, człowiek w wodzie. Strażacy w akcji

wtorek, 11 stycznia 2022 14:54 / Autor: Aleksandra Rękas
Lód pęka, człowiek w wodzie. Strażacy w akcji
Fot. Komenda Miejska PSP
Lód pęka, człowiek w wodzie. Strażacy w akcji
Fot. Komenda Miejska PSP
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Ferie za pasem, lada moment rozpocznie się więc sezon na zimowe szaleństwo. Wśród wielu aktywności, popularnością cieszy się ślizganie po lodzie. Tego typu zabawa może być jednak niebezpieczna - przypomnieli nam o tym strażacy z Komendy Miejskiej, podczas ćwiczeń  nad kieleckim zalewem.

Dzisiejsze ćwiczenia dotyczyły przede wszystkim sposobów, w jakich mundurowi pomagają osobom pod którymi załamał się lód. Wariantów było kilka.

– W jednym z założeń mężczyzna wpadł do przerębli, na miejsce przyjechali strażacy i ratowali go za pomocą sań lodowych, mając do dyspozycji jednego ratownika. W kolejnym założeniu ratowników było dwóch. W ostatnim – mężczyzna sam wydostaje się na lód za pomocą kolców lodowych – wylicza st. ogn. Beata Gizowska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Kielcach.

Jak podkreśla, w razie zagrożenia bardzo pomocne będą kolce lodowe, warto również pamiętać o tym by lodzie się czołgać, a nie chodzić.

– Te zasady bezpieczeństwa są bardzo istotne, zwłaszcza w kontekście nadchodzących ferii. Uczulmy dzieci na zagrożenia związane z wchodzeniem na kruchy lód – apeluje Beata Gizowska.

By przeciwdziałać tego typu zdarzeniom, Komenda Główna PSP co roku organizuje akcję „Bezpieczne Lodowiska”. Ma ona sprzyjać bezpiecznej zabawy na lodzie.

– Zarządcy terenu, czy dyrektorzy szkół mogą zgłaszać potrzebę wylania lodowiska. Jeśli przygotują teren w odpowiedni sposób, na miejscu zjawią się strażacy i wyleją wodę, zapewniając dzieciom bezpieczną zabawę na lodzie – zachęca st. kpt. Marcin Bajur, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach.

Strażacy przypominają - osoba pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię. Kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO