Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Łaziki marsjańskie ponownie opanują teren PŚk. Znamy datę zawodów

środa, 22 stycznia 2020 11:36 / Autor: Magdalena Nowak
Łaziki marsjańskie ponownie opanują teren PŚk. Znamy datę zawodów
Łaziki marsjańskie ponownie opanują teren PŚk. Znamy datę zawodów
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

27 stycznia rusza rejestracja zespołów do pierwszego etapu szóstej edycji prestiżowych zawodów ERC 2020. Tegoroczny finał imprezy odbędzie się w dniach 11-13 września, już po raz drugi z rzędu na terenie Politechniki Świętokrzyskiej.

Ubiegłoroczna edycja ERC zgromadziła rekordową liczbę obserwatorów. Trwające trzy dni zawody odwiedziło ponad 25 tysięcy gości, którzy przyjechali do Kielc z całej Polski. Trzy razy tyle widzów uczestniczyło w transmisjach na żywo prowadzonych na wielu portalach online oraz kanałach społecznościowych w Internecie.

– Ten niekwestionowany sukces przekonał nas, by kolejną odsłonę zawodów również zorganizować w Kielcach. Na razie możemy zdradzić, że wzorem poprzednich edycji na ERC 2020 składać się będą międzynarodowe zmagania robotów marsjańskich oraz Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych wypełniona po brzegi atrakcjami dla pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku – mówi Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i główny pomysłodawca ERC.

– Co roku stawiamy sobie poprzeczkę coraz wyżej, dlatego zależy nam, by program imprezy jeszcze lepiej dopasować do potrzeb i zainteresowań naszej publiczności. W tym celu na pewno wykorzystamy ciekawe dane, jakich dostarczyło nam ubiegłoroczne badanie uczestników ERC przeprowadzone na terenie zawodów – dodaje. Wynika z niego m.in., że 43 procent odwiedzających wydarzenie interesuje się nowymi technologiami, 14 procent to pasjonaci astronomii, a jedną z najliczniejszych grup gości stanowiły rodziny z dziećmi.

Uczestnicy szóstej edycji ERC mogą spodziewać się kilku nowości, w tym nieznacznych zmian w regulaminie zawodów. Zadania w poszczególnych konkurencjach terenowych zostały uaktualnione tak, by jeszcze lepiej odpowiadały potrzebom współczesnego rynku kosmicznego, a także trendom w dziedzinie robotyki, na przykład takim jak dążenie do coraz większej autonomii projektowanych robotów. Organizatorzy planują także wprowadzić do systemu nagradzania zawodników dodatkowe kategorie, w tym m.in. wyróżnienie za „Odkrycie Roku”. Szansę na jego otrzymanie będzie miała drużyna debiutująca w ERC 2020, która w ostatecznym rankingu zespołów uplasuje się w pierwszej połowie zestawienia.

Aktualnie trwa etap podpisywania umów o współorganizacji wydarzenia. Pierwszy taki dokument o współpracy został już zawarty ze Specjalną Strefą Ekonomiczną Starachowice, długoletnim sponsorem i mecenasem wydarzenia. Informacje o kolejnych partnerach można śledzić na bieżąco na stronie: www.roverchallenge.eu.

Współorganizatorami European Rover Challenge 2020 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A. oraz Politechnika Świętokrzyska we współpracy z Miastem Kielce.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO