Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[GALERIA] Łaziki marsjańskie opanowały Politechnikę

piątek, 13 września 2019 11:40 / Autor: Magdalena Nowak
[GALERIA] Łaziki marsjańskie opanowały Politechnikę
[GALERIA] Łaziki marsjańskie opanowały Politechnikę
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Na Politechnice Świętokrzyskiej trwa finał piątej edycji European Rover Challenge. W międzynarodowych zawodach robotów marsjańskich bierze udział blisko 500 konstruktorów z pięciu kontynentów, a ich zmagania są otwarte dla publiczności. Wydarzeniu towarzyszy konferencja branżowo-biznesowa, w której biorą udział przedstawiciele świata nauki i biznesu, w tym  m.in. Steve Jurczyk, wiceszef NASA.

– Konferencja, która towarzyszy zawodom, zgromadziła w Kielcach niesamowite nazwiska ze świata nauki i biznesu. Przez dwa dni będziemy rozmawiać o przedsiębiorczości, o konkurencyjności w sektorze kosmicznym, ale także o możliwościach korzystania z sektora kosmicznego w dowolnej branży – wymienia Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i pomysłodawca ERC. – Drugi dzień konferencji będzie poświęcony Marsowi i robotyce kosmicznej, a zakończy się niesamowitym panelem dotyczącym komercjalizacji projektów akademickich – uzupełnia Wilczyński.

Podczas zawodów łaziki będą musiały się zmierzyć z konkurencjami, które roboty realnie wykonują na Czerwonej Planecie. – Łazik będzie musiał np. wjechać w krater i pobrać z niego próbkę ziemi czy naprawić zepsuty reaktor. Będzie też konkurencja jazdy w terenie, a teren jest bardzo trudny, skalisty i górzysty  - opowiada organizator wydarzenia. 

W zawodach startują dwie drużyny z Politechniki Świętokrzyskiej. – Jedna drużyna jest z wydziału mechatroniki, druga z wydziału elektrotechniki. Zlokalizowanie zawodów na politechnice, to niewątpliwie promocja uczelni i chciałbym aby te zawody były tutaj kontynuowane. Zapewniamy oczywiście teren przed uczelnią ale też sale wykładowe i laboratoria – podkreślił Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Oprócz obserwacji zmagań zespołów i skonstruowanych przez nie robotów, na odwiedzających czeka również strefa pokazów naukowo-technologicznych, w której uczestniczy niemal 40 wystawców. Najmłodsi pasjonaci nauki mogą m.in. wziąć udział w warsztatach budowy mini-rakiet i balonów stratosferycznych, zobaczyć pokazy hologramów czy spróbować swoich sił w kierowaniu dronem.  Dla starszych fanów kosmosu organizatorzy przygotowali m.in. cykl prelekcji popularnonaukowych, pokazy VR i przegląd systemów wykorzystywanych do budowy rakiet oraz robotów marsjańskich. Nie zabraknie także prezentacji polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej.  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO