Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Laureaci Dyktanda Niepodległościowego nagrodzeni

czwartek, 16 listopada 2023 14:10 / Autor: Michał Łosiak
Laureaci Dyktanda Niepodległościowego nagrodzeni
Laureaci Dyktanda Niepodległościowego nagrodzeni
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Poznaliśmy laureatów XI Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Wojewódzkim Domu Kultury.

Pomysłodawcą konkursu jest Fundacja „Zawsze Warto” z Krakowa, a jego organizatorem na terenie województwa świętokrzyskiego Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Kielcach.

– To okazja do tego, aby uczniowie pogłębili zarówno swoją wiedzę ortograficzną, jak i historyczną. Cieszy mnie fakt, że z roku na rok do dyktanda przystępuje coraz więcej chętnych – mówi Anna Pierzak, wicedyrektor „Kostki”.

W dyktandzie wzięło udział 6060 uczniów, którzy zostali podzieleni na trzy kategorie – klasy 4-6 szkoły podstawowej, klasy 7-8 szkoły podstawowej i klasy ponadpodstawowe. Wyróżniono 54 laureatów, których wyłonił drugi etap.

– Dają oni świadectwo temu, jak ważny jest język polski i czym jest patriotyzm oraz wiedza o historii. To cele naszego konkursu. Tematem był malarz Włodzimierz Tetmajer, polscy wynalazcy oraz polscy wybitni szpiedzy i zasłużeni dla naszego narodu obcokrajowcy – tłumaczy Anna Karp, członek jury.

Laureatem był m.in. Beniamin Opacki ze Szkoły Podstawowej w Brzegach.

– Chciałem zobaczyć, jak mi pójdzie i jak wygląda takie dyktando. Przygotowywałem się głównie z interpunkcji, bo z tym miałem problem.  Pisaliśmy o uczniu Jana Mateki – Włodzimierzu Tetmajerze. Cieszę się, że zostałem laureatem. Interesuję się historią, dlatego zdecydowałem się wziąć udział – zaznacza.

Zofia Zub z Fałkowa nie oczekiwała, że zajdzie w konkursie tak daleko.

– Nie jestem na profilu humanistycznym, ale bardzo lubię historię. Mój udział w dyktandzie jest trochę przypadkowy i tym bardziej się cieszę, że udało się zostać laureatką – mówi nasza rozmówczyni.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO