MIASTO
Lada dzień porozumienie w MOPR


Koniec mediacji w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach. Niebawem ma zostać podpisane porozumienie pomiędzy stronami. Przypomnijmy: od marca tego roku związki zawodowe w miejskiej instytucji pozostają w sporze zbiorowym z pracodawcą, sprzeciwiając się zwolnieniom grupowym.
W wyniku rozpoczętych pod koniec maja mediacji, obydwu stronom udało się dojść do porozumienia.
– Chcemy jako miasto i jako MOPR zagwarantować, żeby te osoby, które będą odchodzić w lipcu na emeryturę, mogły otrzymywać 12-miesięczny dodatek przedemerytalny, tak żeby na tym nie były stratne. Jednocześnie miasto zaproponowało, żeby część osób, które już nabyły uprawnienia emerytalne, pozostała w MOPR, bo to są osoby, które swoimi kompetencjami i zakresem obowiązków są w tej restrukturyzacji nadal potrzebne – mówi Agata Wojda, prezydent Kielc.
Warunki wypracowane w trakcie negocjacji zadowalają związki zawodowe funkcjonujące w instytucji – ocenia Wiesław Koza, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w Skanska SA, do której należy część pracowników MOPR.
– Obydwie strony zgodziły się na to, że nie będzie zwolnionych więcej niż 31 osób, w tym dziewięć może dopracować do lutego 2026 roku. Natomiast pozostali pracownicy mogą otrzymać 12-miesięczny dodatek przedemerytalny i odejść już z końcem lipca – dodaje.
Jeszcze w tym miesiącu z MOPR może odejść 16 pracowników, którzy już nabyli prawa emerytalne. Tym będzie wypłacane dodatkowe świadczenie w wysokości tysiąca złotych przez kolejne 12 miesięcy.
Przypomnijmy: strona społeczna zdecydowanie sprzeciwiła się planowanej redukcji etatów. Pierwotnie miasto zapowiadało, że pracę straci prawie sto osób. Na skutek akcji protestacyjnej i jednoznacznej postawy wszystkich związków zawodowych działających w MOPR dotychczas wypowiedzenia otrzymały 32 osoby.
Porozumienie kończące spór zbiorowy w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie ma zostać podpisane najprawdopodobniej w czwartek, 10 lipca.








