Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Kwesta z cmentarzy przeniesiona do internetu

poniedziałek, 26 października 2020 11:56 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W tym roku nie będzie tradycyjnej kwesty, którą na początku listopada na kieleckich cmentarzach przeprowadza Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. Wydarzenie zostało przeniesione do internetu. E-kwesta odbywa się pod adresem zrzutka.pl/z/ekwesta i potrwa do 8 listopada.

Kwesta, podczas której wolontariusze zbierali pieniądze na konserwację zabytkowych nagrobków jest przeprowadzana od 28 lat z inicjatywy Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Corocznie w zbiórkę na kieleckich cmentarzach angażowały się osoby kultury, samorządu czy polityki, ale przede wszystkim setki wolontariuszy z kieleckich szkół, osoby dorosłe czy seniorzy. Dzięki hojności kielczan co roku udało się zebrać po kilkadziesiąt tysięcy złotych i odnowić ponad 400 pomników.

Niestety, w tym roku kwesta nie odbędzie się z powodu trwającej pandemii koronawirusa.

– Nie możemy jednak przerwać tak cennego przedsięwzięcia, dlatego Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach organizuje e-kwestę – informuje Marcin Stępniewski, radny Miasta Kielce, który wspiera organizatorów pod kątem technicznym.

E-kwesta odbywa się pod adresem zrzutka.pl/z/ekwesta.

– Zachęcamy wszystkich do wsparcia kwesty w formie online poprzez datek, udostępnienie czy przesłanie linku do zbiórki znajomym. Niech trwająca pandemia nie przerywa tak cennego przedsięwzięcia, które od lat pozwala dbać o zabytki cmentarne i pamięć o pochowanych w nich zmarłych – apeluje radny Stępniewski.

Zbiórka pieniędzy rozpoczęła się 25 października i potrwa do 8 listopada.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO