Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kumulacja rocznika. W Kielcach będzie o 30 klas więcej

piątek, 11 marca 2022 12:47 / Autor: Weronika Kępa
Kumulacja rocznika. W Kielcach będzie o 30 klas więcej
Kumulacja rocznika. W Kielcach będzie o 30 klas więcej
Weronika Kępa
Weronika Kępa

W nowym roku szkolnym do kieleckich zawodówek, liceów i techników trafi około tysiąc więcej uczniów niż w latach poprzednich. Tak zwana kumulacja rocznika to wynik ostatnich reform w edukacji.

W tym roku kieleckie podstawówki ukończy ponad dwa tysiące uczniów, którzy następnie wezmą udział w rekrutacjach do szkół ponadpodstawowych. Władze miasta szacują, że drugie tyle absolwentów przyjedzie do stolicy województwa świętokrzyskiego z okolicznych gmin.

– Od dawna myśleliśmy o tym, w jaki sposób zabezpieczyć równe szanse w dostępie do szkół ponadpodstawowych tym dzieciom. Przygotowaliśmy dla nich o trzydzieści trzy klasy więcej niż w ubiegłym roku, w sumie będzie ich więc aż sto dwadzieścia osiem, pomieszczą ponad cztery tysiące dwieście uczniów. Pragnę jednak podkreślić, że jeżeli przed 1 września okaże się, że jest większa potrzeba, to jesteśmy w stanie na bieżąco uzupełniać brak – informuje wiceprezydent Marcin Chłodnicki.

Nowe oddziały to również nowa możliwość rozwoju dla młodych. – W porozumieniu z Centrum Kształcenia Zawodowego i biznesem lokalnym powstaną naprawdę ciekawe klasy. W „Elektryku” zostanie utworzona klasa programistów, z kolei w „Piłsudskim” powstaną dwie klasy z innowacją sportową – jedna patronacka Vive, a druga KKP Korona – informuje Piotr Łojek, dyrektor wydziału edukacji, kultury i sportu.

Najwięcej, bo aż 63 klasy przygotowano w kieleckich liceach ogólnokształcących, nieco mniej (55) w technikach. W szkołach branżowych zostanie w sumie utworzonych jedenaście klas.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO