Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kulinarna rywalizacja w Kielcach. Przyjechały drużyny z całej Polski

czwartek, 18 kwietnia 2024 20:22 / Autor: Michał Łosiak
Kulinarna rywalizacja w Kielcach. Przyjechały drużyny z całej Polski
Kulinarna rywalizacja w Kielcach. Przyjechały drużyny z całej Polski
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Trwa XVI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Kucharskiej dla Młodzieży z Niepełnosprawnościami. Do Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych zjechały drużyny z całej Polski, które przyrządziły wspaniałe potrawy. Wszystkiemu przyglądało się jury złożone z szefów kuchni kieleckich restauracji.

Impreza jest organizowana w Kielcach po ubiegłorocznym sukcesie i zwycięstwie naszych uczniów. Kieleckiej drużyny nie zabrakło również tym razem. Wśród zawodników jest Oliwia Styczeń, która gotuje już od najmłodszych lat.

– Pasję do kulinariów zaszczepiła we mnie moja babcia, z którą gotowałam już w wieku przedszkolnym. Z biegiem czasu zaczęłam poszerzać horyzonty, bo jest to dla mnie wspaniała zajęcie. Dziś przygotowujemy tort bezowy. Mamy już gotowe blaty, świeże kwiaty do udekorowania. Przed nami zrobienie świeżego kremu i musu z marakui i mango – tłumaczy.

Drużyny sprawdzały się w wiedzy teoretycznej, ale główna rywalizacja toczyła się w kuchni. Młodzi ludzie przygotowywali przystawkę i deser. Tam zmaganiom przyglądało się profesjonalne jury z najlepszych kieleckich restauracji.

– Każda rywalizacji i każdy konkurs jest trudny. Dla mnie samo uczestnictwo to już zwycięstwo. To wydarzenie jest wspaniałe i cieszymy się, że osoby niepełnosprawne przełamują swoje bariery – tłumaczy Tomasz Soczumski, szef kuchni z restauracji „Żółty Słoń”. – To również niezła okazja do integracji i możliwość spotkania się przy wspólnym stole – dodaje z kolei Tomasz Nowa z restauracji Uno – Pizza Napoletana. Jak zauważ zaś Adrian Salamon z Kusa Sushi i Guru Ramen konkurs pokazuje, że osoby niepełnosprawne ze swoimi zdolności mogą rozpoczynać karierę w branży gastronomicznej.

– To rywalizacja, ale również zabawa. Liczymy, że młodzież nas zaskoczy i popisze się swoimi umiejętnościami – mówi Marta Jagniątkowska, dyrektor Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi już jutro (19 kwietnia).

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO