Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kompleksowa pomoc w walce z bezpłodnością

poniedziałek, 26 lutego 2018 13:21 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Kompleksowa pomoc w walce z bezpłodnością
Kompleksowa pomoc w walce z bezpłodnością
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Referencyjny Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niepłodności w Klinice Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach już otwarty.  Z jego pomocy będą mogły korzystać pary, które mają problemy z poczęciem dziecka. Pierwsi pacjenci pojawią się już 1 marca.

Jest to pierwszy tego typu ośrodek w woj. świętokrzyskim. Będą z niego mogły korzystać wszystkie pary, które borykają się z niepłodnością. - Niestety takich par jest coraz więcej. Niepłodność uznana została już za chorobę społeczną, bo dotyczy obecnie około 20 procent populacji - informuje dr n. med. Grzegorz Świercz, kierownik nowo otwartego ośrodka. Specjalista podkreśla, że niepłodność rozpoznaje się po okresie co najmniej rocznego, regularnego współżycia z chęcią posiadania potomstwa a kobiecie nie udaje się zajść w ciążę. - Kobiety które są powyżej 35. roku życia zachęcamy do wcześniejszej diagnostyki - uzupełnia dr Świercz.

Osoby, które zgłoszą się do ośrodka będą mogły liczyć na kompleksową diagnostykę. -  Będziemy prowadzić pełną diagnostykę hormonalną, endoskopową,  a jeżeli zajdzie taka konieczność wykonywane będą  również zabiegi operacyjne, które mają zlikwidować nieprawidłowość, która jest przeszkodzą w zajściu w ciążę.  Oczywiście wszystko to będzie w pełni refundowane przez Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia - podkreśla profesor Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Warto podkreślić, że w ramach programu, pomoc będą mogły otrzymać nie tylko kobiety, które mają problemy z niepłodnością, ale i mężczyźni. - Posiadamy w pełni wyposażone laboratorium seminologiczne więc panowie też będą mogli liczyć na kompleksową diagnostykę - uzupełnił profesor. Należy podkreślić, że pomoc oferowana przez ośrodek będzie obejmowała diagnostykę oraz leczenia niepłodności, z wyłączeniem in vitro.

Jeśli kobieta zajdzie w ciąże, będzie wymagała wysokospecjalistycznej pomocy, którą jest w stanie zapewnić jej personel Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala Zespolonego – ośrodka o III poziomie referencyjności.

Wszystkie pary będą mogły liczyć także na wsparcie psychologa.

Aby skorzystać z pomocy ośrodka trzeba się wcześniej zarejestrować. Nie trzeba jednak mieć skierowania.

Jak informuje Anna Mazur - Kałuża, rzecznik szpitala na kieleckim Czarnowie, utworzenie  i doposażenie Referencyjnego Ośrodka Leczenia Niepłodności w lecznicy było możliwe dzięki dotacjom z Ministerstwa Zdrowia i budżetu województwa świętokrzyskiego. - Koszt inwestycji to ponad 3 miliony 200 tysięcy złotych. Łączna kwota dotacji wyniosła ponad 3 miliony złotych, z czego ponad 2,5 miliona złotych to wsparcie z resortu zdrowia - powiedziała rzecznik.

 

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO